Pałac Habsburgów w Żywcu niszczeje. Zostanie wystawiony do przetargu.

W Żywcu, Starostwo planuje ogłosić kolejny przetarg na dzierżawę pałacu Habsburgów, który niszczeje i czeka na nowego gospodarza. To klasycystyczny pałac, wybudowany na przełomie XIX i XX wieku, otoczony zabytkowym parkiem, który kiedyś gościł arcyksięcia Albrechta. Pałac ten ma bogatą historię i wiele unikalnych wnętrz, takich jak Biały Salon, Pokój Zimowy czy salon Marii Teresy Habsburg.

Pałac po wojnie i jego niezwykła historia

Po wojnie, przez ponad 60 lat pałac służył jako siedziba Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych. Decyzją starostwa w 2013 r. zainicjowano przeniesienie szkoły z terenu zamku na ul. Grunwaldzką 9. Niestety, brak remontów sprawił, że budynek stopniowo popadał w ruinę.

Żywieckie starostwo, które od 1999 roku pełni rolę opiekuna zamku, podjęło kilka lat temu innowacyjne działania mające na celu odświeżenie i wykorzystanie potencjału tego historycznego miejsca. Dzięki unijnej dotacji przeprowadzono prace restauracyjne, które objęły mury i dach budowli, a także renowację wybranych pomieszczeń.

W 2001 roku część pałacu została przekazana księżnej Marii Krystynie Habsburg, córce ostatnich właścicieli zamku. Maria Krystyna mieszkała w pałacu do swojej śmierci w 2012 roku.

WIĘCEJ O HISTORII TEGO MIEJSCA:

Niespełnione Plany

Początkowo planowano stworzyć w pałacu centrum kulturalne i konferencyjne z zapleczem hotelowym. Odrestaurowano mury i dach budowli, odrestaurowano cztery najpiękniejsze pomieszczenia pałacu: Biały Salon, Pokój Zimowy, salon Marii Teresy Habsburg i gabinet arcyksięcia Karola Stefana Habsburga. Mimo unijnych dotacji, te plany nie zostały zrealizowane. Starostwo ogłosiło przetarg, który wygrała miejscowa spółka. Firma miała otworzyć tam szkołę podstawową i przedszkole, a także restaurację i browar rzemieślniczy. Niestety, nie byli w stanie sprostać wymogom konserwatora zabytków i wypowiedzieli umowę.

Starostwo poszukuje nowego gospodarza

Aktualnie Starostwo przygotowuje się do ogłoszenia kolejnego przetargu na dzierżawę pałacu. Obiekt jest opustoszały, niszczeje, a brak środków powoduje, że nie jest ogrzewany. Wicestarosta żywiecki, Stanisław Kucharczyk, informuje, że formalności trwają, a wytyczne co do zagospodarowania zostaną opisane w ogłoszeniu przetargowym.

W tle spór z Habsburgami

Jak podaje wyborcza.pl – Sytuację komplikuje fakt, że spadkobiercy Habsburgów roszczą sobie prawa do pałacu. Ich pełnomocnik, mecenas Krzysztof Góralczyk, przypomniał, że obiekt ten został zabrany Habsburgom niezgodnie z prawem. Chcieliby odzyskać pałac wraz z fragmentem działki. Zapowiedzieli, że wykonają kosztowny remont zabytkowych wnętrz i poprowadzą w pałacu taką samą działalność, jaką planowało prowadzić w nim starostwo. Spadkobiercy przypominają, że mają prawo wystąpić do sądu o odszkodowanie za bezumowne korzystanie ze swojej własności. Trwa postępowanie przed wojewodą śląskim.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt