Otwarcie dwóch wystaw – malarskiej i fotograficznej w Galerii Bielskiej BWA

Fot. Marek Tomalik

12 stycznia Galeria Bielska BWA otwiera swoje podwoje dla dwóch fascynujących wystaw, które zabiorą nas w podróż do odległej Australii. Pierwsza to Ślady i znaki – malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej, druga złożona jest ze zdjęć podróżniczych Marka Tomalika i nosi tytuł Australia – gdzie kwiaty rodzą się z ognia.

Ślady i znaki – Malarskie Dziedzictwo Aborygenów

W dolnej sali galerii o godzinie 18:00 rozpocznie się wernisaż wystawy “Ślady i znaki,” której kuratorami są Ryszard Bednarowicz i Marek Tomalik. To prawdziwa podróż w głąb malarstwa Aborygenów z Australii Centralnej. Na wystawie zostanie zaprezentowanych 30 obrazów, ukazujących dwie odmienne twórcze perspektywy – na wschód i zachód od miasta Alice Springs. To szansa na poznanie głęboko zakorzenionego w kulturze Aborygenów sposobu wyrażania siebie za pomocą sztuki. Obrazy będą towarzyszyć także autentycznym artefaktom sztuki aborygeńskiej.

W wystawie uczestniczą artystki i artyści z trzech osad:
Utopia – Polly Kngale, Gracie Morton Pwerle, Kathleen Petyarre, Rosemary Petyarre, Helen Rubuntja, Cindi Wallace Nungurrayi;
Kiwirrkura – Barbara Reid Napangardi, Thomas Tjapaltjarri, Walala Tjapaltjari, Willy Tjungurrayi;
Yuendumu – Mary Dixon Nungurrayi, Lynette Granites Nampijinpa, Kathleen Martin Nungurrayi, Bessie Sims Nakamarra, Paddy Sims Japaljarri.

Fotograficzna Opowieść o Australii Marka Tomalika

O godzinie 19:00 w Klubokawiarni Aquarium otwarta zostanie wystawa fotografii autorstwa Marka Tomalika. Bielszczanin jest znanym podróżnikiem, dziennikarzem prasowym i radiowym, pasjonatem i znawcą Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Napisał cztery książki o piątym kontynencie.

“Australia – gdzie kwiaty rodzą się z ognia” to pełna wrażeń opowieść w formie fotograficznego reportażu, który zabierze nas w nieznane zakątki najmniejszego kontynentu. Warto dodać, że wernisaż tej wystawy zostanie uświetniony spektaklem multimedialnym z muzyką na żywo, wykonanym przez Aborygenów. To nie tylko okazja do oglądania pięknych zdjęć, ale także do odczuwania autentycznej atmosfery Australii.

Obie wystawy – malarstwa Aborygenów w dolnej sali galerii oraz fotografii Marka Tomalika w Klubokawiarni Aquarium – można oglądać w dniach 12 stycznia – 25 lutego. 

Spotkanie z kulturą Australii - wykład Marka Tomalika

Nie można przegapić wykładu pt. Kultura rdzennych mieszkańców Australii, który odbędzie się 9 lutego o godzinie 17:00. Marek Tomalik opowie o historii i wierzeniach rdzennych mieszkańców Australii, jednej z najstarszych kultur na świecie. Wykład będzie ilustrowany fotografiami wykonanymi przez autora podczas licznych podróży do tego fascynującego kraju. To doskonała okazja do zgłębienia wiedzy o kulturze i sztuce Aborygenów.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt