OSZUSTKA METODĄ “NA WNUCZKA” W RĘKACH KRYMINALNYCH

Policjanci z Wydziały Kryminalnego bielskiej komendy zatrzymali kobietę, która usiłowała oszukać starszą mieszkankę Bielska-Białej metodą „na wnuczka” przy wykorzystaniu legendy na wypadek drogowy i wyłudzić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dzięki rozwadze bielskiej seniorki, która podejrzewając próbę oszustwa zadzwoniła do dyżurnego bielskiej komendy i szybkiej reakcji policjantów nie doszło do utraty oszczędności. Teraz śledczy będą weryfikowali, czy to jedyne oszustwo w jakim kobieta brała udział. Decyzją sądu 64-latka została tymczasowo aresztowana na 3 miesiące. Grozi jej kara nawet 8 lat więzienia.

W pierwszych dniach września na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego doszło do kilku prób oszukania seniorów metodą “na policjanta” i “na wypadek”. Dużą czujnością i postawą godną naśladowania wykazała się 74 – letnia mieszkanka Bielska- Białej, do której 5 września popołudniu zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta. Rozmówca poinformował seniorkę, że jej syn rzekomo uczestniczył w wypadku i aby uniknąć poważnych konsekwencji musi zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kobieta zorientowała się, że może dojść do próby oszustwa i poinformowała bielską policję. Policjanci z wydziału kryminalnego podczas próby odbioru gotówki zatrzymali kobietę, która trafiła do policyjnego aresztu. Usłyszała już zarzuty, a na wniosek śledczych i prokuratury bielski sąd, po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym, zastosował wczoraj wobec 64-latki tymczasowy areszt na 3 miesiące. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Pracujący przy sprawie policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Przypominamy:

– nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny i proszą o przekazanie ich poprzez osoby pośredniczące;

– nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy finansowej, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce;

– sprawdźmy, czy dzwoniący jest prawdziwym krewnym, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny. Warto zadzwonić bezpośrednio do tych osób i sprawdzić. Nie wahajmy się do nich zadzwonić i sprawdzić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności i przekazać je przestępcom.

Zalecamy stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec nieznajomych. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy. Zadbajmy sami o nasze bezpieczeństwo!

źródło Policja Bielsko-Biała

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry