Oszust zatrzymany – 26-latek usłyszał 25 zarzutów oszustw internetowych

Policjanci z Komisariatu Policji w Strumieniu zakończyli postępowanie w sprawie licznych oszustw na jednym z portali aukcyjnych. Śledczy skierowali w tej sprawie akt oskarżenia przeciwko 26-letniemu mieszkańcowi Jaworza, którego dane ustalili w związku z prowadzonym dochodzeniem. Mężczyzna usłyszał łącznie 25 zarzutów oszustw internetowych. Za oszustwa grozi kara nawet do 8 lat więzienia.

26-latek zatrzymany za oszustwa

Sprawa miała swój początek w lipcu ubiegłego roku. Policjanci otrzymali zawiadomienie dotyczące licznych oszustw, które powiązane było z kontem użytkownika na portalu aukcyjnym. Policjanci ze Strumienia wszczęli w tej sprawie dochodzenie i przy współpracy pracowników działu bezpieczeństwa jednego z czołowych portali aukcyjnych podjęli działania mające na celu ustalenie sprawcy przestępstw. Oszust oferował do sprzedaży różne przedmioty, głównie niskiej wartości, licząc na to, że pokrzywdzeni nie będą zgłaszać tych oszustw policjantom. I tak też się działo.

26-latek założył konto na inne niż swoje dane i w ciągu dwóch tygodni, od końca maja do 13 czerwca 2023 roku zdążył oszukać 25 osób, na łączną kwotę prawie trzech tysięcy złotych. Policjanci podczas dochodzenia w tej sprawie wykorzystali elementy informatyki śledczej, zbierali materiał dowodowy oraz dotarli do wszystkich pokrzywdzonych. Zaangażowanie, wnikliwość i odpowiednia taktyka związana z walką z cyberprzestępczością, finalnie doprowadziła policjantów do ustalenia danych i miejsca zamieszkania sprawcy tych oszustw. Okazał się nim 26-letni mieszkaniec Jaworza (pow. bielski).

Prowadzący sprawę policjanci zawnioskowali do prokuratora o wydanie nakazu zatrzymania, który przychylił się do wniosku. Podejrzany o przestępstwa mężczyzna został zatrzymany w swoim domu. Był całkowicie zaskoczony wizytą policjantów z Komisariatu Policji w Strumieniu w miejscu zamieszkania. 26-latek był przekonany, że jego działalność jest całkiem anonimowa i nie zostanie wykryta.

Wnikliwość i zaangażowanie policjantów prowadzących postępowanie pozwoliła na zgromadzenie materiału, który udowodnił 26-latkowi popełnienie 25 oszustw internetowych, za co grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia.

źródło: Policja Cieszyn

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt