Na horyzoncie pojawiła się nowa kometa – C/2023 P1 Nishimura. To zdarzenie jest szczególne, ponieważ taka kometa może nie powrócić na niebo nad naszymi głowami przez ponad 400 lat, być może nawet na zawsze. Co więcej, można ją już teraz zobaczyć gołym okiem! Podpowiadamy, gdzie i kiedy.
Odkrycie Komety C/2023 P1 Nishimura przez japońskiego astronoma
Kometę C/2023 P1 Nishimura odkrył japoński astronom amator Hideo Nishimura z miasta Kakegawa w Japonii zaledwie miesiąc temu, 12 sierpnia. W chwili odkrycia kometa znajdowała się w gwiazdozbiorze Bliźniąt i świeciła z jasnością +10,4 mag, co oznacza, że była około 40 razy słabsza niż najsłabsze gwiazdy widoczne gołym okiem. To prawdziwa sensacja, ponieważ w dzisiejszych czasach wiele nowych odkryć astronomicznych dokonywanych jest przy użyciu automatycznych obserwatoriów, które skanują niebo w poszukiwaniu asteroid i komet, które mogą stanowić zagrożenie dla Ziemi. Algorytmy wyszukiwania porównują zdjęcia nieba i wyłapują nadlatujące komety, jeszcze zanim stają się widoczne dla ludzkiego oka, nawet uzbrojonego w teleskop.
Tym razem jednak to człowiek okazał się szybszy od maszyn. Hideo Nishimura, choć nie jest profesjonalnym astronomem, to pasjonat, który od dawna amatorsko przegląda niebo. Dla niego to już trzecie odkrycie komet, po kometach Nakamura-Nishimura-Machholz (C/1994 N1) oraz Nishimura (C/2021 O1).
Charakterystyka Komety C/2023 P1 Nishimura
Kometę C/2023 P1 Nishimura cechuje kilka interesujących cech. Jej średnica wynosi około kilometra, co jest typowe dla komet. Porusza się z prędkością oscylującą wokół 300 tys. km na godz. Podobnie jak inne komety jest pozostałością po procesie formowania się Układu Słonecznego, czyli może mieć niemal 5 mln lat. Jednak to, co ją wyróżnia, to charakterystyczny zielony kolor, który jest stosunkowo rzadko spotykany w przypadku komet.
Aktualnie kometa zbliża się do naszej planety i będzie najbliżej naszego globu około 11-13 września, przeleci wtedy w odległości około 125 milionów kilometrów od Ziemi. To doskonała okazja do jej obserwacji. Następnie, około 17-18 września, kometa zbliży się do Słońca na odległość mniejszą niż Merkury. Istnieje ryzyko, że spowoduje to zbyt silne nagrzanie komety i w konsekwencji jej spalenie. Jeśli jednak uniknie rozpadu podczas tego zbliżenia, rozpocznie swoją długą podróż w kosmosie i opuści nasze regiony na około 434 lata.
Gdzie obserwować Kometę C/2023 P1 Nishimura?
Nicolas Biver, astrofizyk z Obserwatorium Paryskiego w rozmowie z AFP podpowiedział, gdzie wypatrywać Nishimury. Jego zdaniem “najlepiej jest patrzeć na niebo przed wschodem słońca, w kierunku północno-wschodnim, na lewo od Wenus”. Jest to najlepszy czas na jej obserwację przed świtem. W miarę zbliżania się do Słońca kometa staje się jaśniejsza, ale będzie widoczna coraz niżej nad horyzontem, co może utrudnić obserwacje.
Osoby, które mają wątpliwości, czy uda im się samodzielnie zlokalizować Nishimurę mogą skorzystać z dostępnych aplikacji dla fanów nocnego nieba. Rozwiązania takie jak np. Night Sky, czy Sky Guide umożliwiają szybką i łatwą identyfikacją obiektów znajdujących się na nocnym niebie. Z kolei aplikacja Light Pollution Map informuje m.in. o tym, jaki jest aktualny stan zanieczyszczenia światłem na danym terenie i gdzie udać się, aby widoczność podczas obserwacji gwiazd, czy komety była dobra.