Oskarżony o molestowanie zakonnik z Czechowic-Dziedzic skierowany do miejsca odosobnienia

Rzecznik jezuitów poinformował o decyzjach podjętych przez prowincjała w związku ze zgłoszeniem w sprawie wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez o. Macieja Sz.

Na stronie jezuitów ukazało się oświadczenie rzecznika prowincji, które publikujemy w całości:

W związku z zapowiedzianym w artykule p. Pauliny Guzik zgłoszeniem w sprawie wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez o. Macieja Sz. pragnę poinformować, że w ramach przygotowań do otwarcia dochodzenia wstępnego, o. Prowincjał Jarosław Paszyński SJ nakazał o. Maciejowi Sz. udać się do konkretnego odosobnionego miejsca niezwiązanego z naszymi jezuickimi domami bądź dziełami, gdzie będzie przebywał pod nadzorem władz kościelnych, zakazując mu jednocześnie sprawowania świętej posługi, jakiegokolwiek kontaktu o charakterze duszpasterskim i noszenia stroju duchownego.

Osoby, które doświadczyły niewłaściwych zachowań ze strony jezuitów z Prowincji Polski Południowej, proszę o zgłaszanie informacji o takich zachowaniach do naszej Kurii:

Kuria Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego

Mały Rynek 8

31-041 Kraków

Tel.: +48 12 428 15 00

Email: curiapme@jezuici.pl

Damian Mazurkiewicz SJ

Rzecznik prasowy Prowincji”

W dwuodcinkowym reportażu śledczym “Towarzystwo Maciejowe” Paulina Guzik ujawniła wykorzystywanie seksualne kobiet przez jezuitę Macieja Sz, charyzmatycznego duszpasterza młodzieży i zaniedbania, jakich dopuścili się kolejni prowincjałowie zakonu. Jeden z opisanych przypadków wykorzystania dotyczył osoby poniżej 18 roku życia. Autorka dotarła do osób pokrzywdzonych, w tym niepełnoletniej w chwili przestępstwa dziewczyny, z którą wcześniej nie udało się skontaktować nikomu z władz zakonnych.

W opublikowanym 15.11 oświadczeniu rzecznik zakonu w imieniu całej prowincji wyraził ubolewanie, że doszło do takich sytuacji. “Współczując ofiarom zdajemy sobie sprawę, że cierpienia, którego te osoby doświadczyły przez wyrządzoną im krzywdę, nie jest łatwo uleczyć. Pragniemy okazać gotowość udzielenia wszelkiej pomocy osobom pokrzywdzonym. Od lat przykładamy wielką wagę do ochrony przeciw wykorzystywaniu seksualnemu. Zależało nam, by pomóc autorce, red. Paulinie Guzik, w przeanalizowaniu sprawy. Wierzymy, że opisywana sprawa, niezależnie od zastosowanych procedur i podjętych już działań, pozwoli nam wyciągnąć kolejne wnioski w zakresie badania przyjętych zgłoszeń oraz organizowania naszej działalności duszpasterskiej tak, by mogła odbywać się zawsze z zachowaniem wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa” – napisał rzecznik, jednocześnie zwracając się z prośbą do osób, które doświadczyły niewłaściwych zachowań ze strony jezuitów z Prowincji Polski Południowej o zgłaszanie takich informacji do Kurii prowincji. 

źródło gosc.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt