Tadeusz Gołuch, znany jako poeta, rzeźbiarz, i przewodnik z gminy Węgierska Górka, odszedł w wieku 71 lat, pozostawiając niezatarte ślady w kulturze i turystyce Beskidów. Jego życie i działalność artystyczna oraz społeczna były nieodłącznie związane z tą malowniczą okolicą, która stała się źródłem inspiracji dla jego pasji i talentów.
Tadeusz Gołuch
Tadeusz Gołuch był autorem 11 wystaw rzeźbiarskich, prezentowanych nie tylko w Polsce, ale również za granicą, w takich krajach jak Niemcy, Austria i Francja. Jego prace zdobywały uznanie zarówno wśród krytyków sztuki, jak i miłośników rzeźby ludowej. Ponadto stworzył 12 tomików wierszy i esejów, w tym trzy wydania zbiorcze, które zyskały popularność ze względu na głębię refleksji i związek z przyrodą Beskidów.
Przez trzy dekady pełnił funkcję prezesa Koła PTTK im. Jana Pawła II w Węgierskiej Górce oraz był wiceprezesem Oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu przez trzy kadencje. Jego zaangażowanie jako Instruktora Ochrony Przyrody oraz przewodnika beskidzkiego przyczyniło się do ochrony unikalnego dziedzictwa przyrodniczego regionu oraz edukacji kolejnych pokoleń turystów i miłośników górskich szlaków.
Dzięki Tadeuszowi Gołuchowi gmina Węgierska Górka zyskała nie tylko wspaniałe dzieła artystyczne i literackie, ale również wzmocniła swoją tożsamość kulturową i turystyczną. Jego prace nie tylko ozdabiają przestrzeń, ale także przemawiają do serc mieszkańców i odwiedzających.