26 października w Kamesznicy odsłonięto tablicę, która jest kamieniem węgielnym cmentarza wojennego żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
W wydarzeniu wzięli udział między innymi: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karol Nawrocki, Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, Wójt Gminy Milówka Robert Piętka oraz Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek i Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach Andrzej Sznajder.
Instytut Pamięci Narodowej w 2018 roku rozpoczął prace nad wytypowaniem miejsca, w którym zostaną złożone odnalezione przez Instytut Pamięci Narodowej szczątki ok. 50 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych zgrupowania „Bartka” oraz tych, którzy zginęli w wyniku tzw. komunistycznej zbrodni sądowej.
Dzięki współpracy między innymi Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach i Starostwem Powiatowym w Żywcu udało się doprowadzić do pozyskania przez Skarb Państwa działek na powyższy cel. Środki wyasygnował Śląski UW w postaci dotacji celowej dla Starostwa Powiatowego w Żywcu.
Projektowany cmentarz wojenny przeznaczony jest na 100 indywidualnych grobów, utworzone zostaną alejki, schody i pochylnie. Jako dominantę – główny element cmentarza zaprojektowano 5-metrowy pomnik w formie ściany, w której wycięty jest profil krzyża – dla Żołnierzy, którzy dotychczas krzyża nie mieli. Orzeł wojskowy z 1939 roku, godło NSZ – krzyż NSZ oraz motyw ryngrafu należącego do Henryka Flamego umieszczono w górnej części prawego skrzydła. Przez prześwit w formie krzyża od strony drogi widać Baranią Górę i rejon w którym pod szczytem znajdował się ostatni bunkier zgrupowania „Bartka”.
źródło/foto Starostwo Powiatowe w Żywcu