...

Odratowany czarny bocian po raz trzeci powrócił w beskidzkie strony

bocian czarny bielsko-biała

Czarny Bocian, uratowany w 2020 roku przez ośrodek rehabilitacji “Mysikrólik” po raz trzeci wrócił w rodzinne strony. Dzięki zamontowanemu nadajnikowi GPS wiadomo, że zimę spędził w Etiopii. 

Bocian Czarny z Bielska-Białej

Bocian Czarny o którym mowa, w 2020 roku trafił do ośrodka rehabilitacji Mysikrólik w Bielsku-Białej na przełomie lipca i sierpnia. Ptak ucierpiał w wyniku zaplątania się w sieci osłaniające stawy w Świnnej Porębie. Obrażenia nie były zbyt poważne, natomiast ptak był osłabiony i wychudzony. Po udanej rehabilitacji, zamontowano mu nadajnik GPS zakupiony dzięki wsparciu ludzi. Urządzenie otrzymuje informacje gdzie przebywa, ile kilometrów pokonał, na jakiej wysokości szybował itp. Tego typu sprzęt jest bezpieczny dla ptaków i od lat stosowany przez ornitologów.

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że ptak po raz trzeci powrócił w rodzinne rejony gdzie, jak co roku, przebywał na wakacjach w Etiopii.

Mysikrólik opublikował mapkę jego podróży.

czarny bocian bielsko-biała

Bocian czarny jest dużym ptakiem, który wyróżnia się długimi czerwonymi nogami, prostym czerwonym dziobem oraz długą szyją. Mierzy blisko 95–100 cm długości, o rozpiętości skrzydeł 145–155 cm. bociany czarne są płochliwe i skryte. Przeważnie przebywają pojedynczo lub w parach, zamieszkują głównie mokradła, okolice rzek czy wód śródlądowych. Żywią się płazami, niewielkimi rybami i bezkręgowcami (kraby, ślimaki, owady). Gniazda zazwyczaj umiejscowione są na dużych leśnych drzewach, przeważnie zrzucających liście, czasem zaś iglastych. W Polsce bocian czarny podlega ścisłej ochronie gatunkowej i strefowej

Skąd bociany wiedzą gdzie lecieć?

Najnowsze badania naukowe wskazują, że bociany wykorzystują do orientacji infradźwięki. Są to dźwięki o niskiej częstotliwości, których nie słyszy ludzkie ucho. Ich źródłem są zmiany zachodzące w atmosferze: trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, morskie fale. Pozwala to ptakom na stworzenie bardzo dokładnej mapy (tzw. mapy dźwiękowej).

Nie zawsze mogą polegać na infradźwiękach, dlatego nauczyły się wytyczać drogę na podstawie położenia słońca. Gdy są zmuszone do migracji w nocy, zwracają uwagę na położenie gwiazd. Wypatrują Gwiazdy Polarnej, która wyznacza północ i przez całą noc nie zmienia swojego położenia. Dzięki niej ptaki wiedzą, gdzie jest południe.

Co, jednak gdy infradźwięki są zaburzone, a na niebie pojawiają się chmury? Natura wymyśliła na to sposób. Jest nim umiejętność widzenia i odczuwania pola magnetycznego. Jednak pole elektromagnetyczne wytwarzane przez ludzi może zaburzać wędrówki bocianów (silniki, urządzenia medyczne, zabawki, mikrofalówki).

źródło: Wikipedia, natemat.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama