Odbyła się kolejna wycieczka z cyklu ,,7xŻywiec” – wycieczka na Jaworzynę.

W sobotę 10 września odbyła się kolejna, piąta już wycieczka z przewodnikiem po Żywcu w ramach akcji „7 x ŻYWIEC”. Tym razem wspólnie z przewodnikiem beskidzkim Grzegorzem Szczepaniakiem mieszkańcy Żywca i przybyli do miasta turyści uczestniczyli w wycieczce na najwyższy szczyt miasta, leżącą nad Oczkowem – Jaworzynę 861 m n.p.m.

Wycieczka odbyła się trasą czarnego szlaku miejskiego wyznakowanego jesienią 2021 roku. Od samego początku istnienia szlak zyskał sobie wielką popularność z uwagi na przepiękne panoramy występujące z polan oraz bardzo piękne lasy w rejonie Kościelca i Jaworzyny.

Szlak ma charakter typowego górskiego szlaku turystycznego. Jego przewyższenie wynosi około 650 metrów, a trasa szlaku stanowi pętlę o długości ponad 11,5 km z niewielką odnogą prowadzącą do kapliczki Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, upamiętniającej wypadek arcyksiężnej Marii Teresy Habsburg. Szlak w związku z tragicznym wydarzeniem w styczniu 1912 roku, który miał miejsce w Oczkowie, nosi imię rodziny Żywieckich Habsburgów.
Na wycieczkę zgłosiła się dosyć spora, bo aż dwudziestoosobowa grupa turystów. Wycieczka po odwiedzeniu kościoła w Oczkowie pw. Św. Maksymiliana M. Kolbe oraz kapliczki Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, upamiętniającej wypadek arcyksiężnej Marii Teresy Habsburg wyruszyła ulicą Oczkowską w kierunku Polany Rodakówka. Bogata przyroda lasu Kościelec oraz wyjątkowy ilość grzybów bardzo ucieszyła uczestników wycieczki. Po około trzech godzinach turyści zdobyli najwyższy szczyt miasta. Po drodze, w trakcie wycieczki były przeprowadzane konkursy i quizy wiedzy turystycznej z atrakcyjnymi nagrodami, co bardzo spodobało się uczestnikom wycieczki po szlaku na Jaworzynę.

Na przejście całej trasy oraz zebranie bardzo dużej ilości grzybów (ponad 600) grupa potrzebowała zaledwie 5 godzin. Cała wycieczka odbyła się przy bardzo pięknej pogodzie i w bardzo miłej turystycznej atmosferze.

Burmistrz Antoni Szlagor zaprasza na kolejne wycieczki z przewodnikiem po Żywcu. Tym razem będzie to wycieczka trasą żółtego Szlaku Papieża Jana Pałwa II powstałego dla upamiętnienia wizyty Ojca Świętego w dniu 22 maja 1995 roku. Wycieczka ta odbędzie się w niedzielę 16 października b.r. Tydzień po tej wycieczce tj. w dniu 22 października b.r., odbędzie się ostatnia z siedmiu wycieczek w ramach akcji „7xŻYWIEC”. Będzie nią wycieczka a raczej plener fotograficzny po pięknym mieście Żywcu.

źródło: Facebook Antoni Szlagor

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt