Od grudnia dojedziemy pociągiem na lotnisko w Pyrzowicach.

foto: Koleje Śląskie

Już w grudniu będziemy mogli dojechać pociągiem do lotniska Katowice-Pyrzowice, co znacznie ułatwi dostęp do jednego z największych lotnisk w Polsce. Jednakże, dojazd będzie wiązać się z przesiadkami, ponieważ bezpośrednie połączenia kolejowe z Katowic na lotnisko zostaną uruchomione dopiero za około 2 lata. 

Linia Kolejowa do Lotniska Katowice-Pyrzowice

Już od 10 grudnia 2023 roku, podróżni będą mieli szansę dojechać pociągiem do lotniska Katowice-Pyrzowice. Linia kolejowa, która umożliwi ten nowy sposób podróżowania, to linia nr 182, biegnąca od Częstochowy przez Tarnowskie Góry, Pyrzowice, aż do Zawiercia. Jednym z kluczowych punktów tej trasy jest przystanek przy lotnisku Katowice Airport.

Obsługę pasażerską na tej linii kolejowej o wartości 130 mln zł powierzono jednemu z oferentów, a mianowicie Kolejom Śląskim.

Umowa na obsługę linii kolejowej została zawarta na okres do grudnia 2030 roku, co oznacza długoterminową stabilność i dostępność tej nowej formy transportu dla pasażerów. Jest to istotny krok na drodze do ułatwienia dostępu do lotniska oraz podniesienia standardów podróżowania kolejowego w regionie.

Przeszkody na Drodze do Lotniska

Niestety, podróżujący nie będą mieli możliwości dojazdu bezpośrednio na lotnisko pociągiem. Główną przeszkodą jest remont jednotorowej linii kolejowej łączącej Katowice i Będzin. Ten remont jest niezbędny i wpisuje się w ogólny proces modernizacji infrastruktury kolejowej, jednakże na pewien czas stworzy ona utrudnienia w dostępie do lotniska.

Podróżni będą musieli najpierw dojechać pociągiem do Zawiercia, aby tam przesiąść się na pociąg kierujący się do Pyrzowic. 

PKP Intercity na Lotnisku Pyrzowice

Oprócz Kolei Śląskich, również PKP Intercity planuje ekspansję na tę nową linię kolejową. Planują kursowanie jednej pary swojego ekspresu IC Piast relacji Kraków – Gdynia, który będzie mijać wiele ważnych miast po drodze, włączając Gliwice, Opole, Wrocław, Poznań, Inowrocław i Bydgoszcz. To oznacza, że podróżujący z tych miast również będą mieli szansę skorzystać z nowego połączenia kolejowego do lotniska.

Co ciekawe, planuje się, że do czasu rozpoczęcia prac remontowych w I kwartale 2024 roku, pociąg PKP Intercity będzie nadal kursował przez Katowice.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt