W ramach obchodów Dni Bielska-Białej odsłonięto kolejny mural, który wzbogacił przestrzeń miejską. Dzieło Pauliny Kwietniewskiej, łódzkiej artystki, zatytułowane “Kocia Kołyska”, pojawiło się na szczytowej ścianie jednej z kamienic przy ulicy Przekop 11. Praca ta, stworzona w ramach jubileuszowej edycji projektu oBBraz miasta, nawiązuje do włókienniczej tradycji miasta, jednocześnie podkreślając rolę kobiet w jego historii. Mural, zrealizowany pod patronatem Galerii Bielskiej BWA, wpisuje się w długą tradycję łączenia sztuki i miejskiego krajobrazu.
35. mural w Bielsku-Białej – artystyczny hołd dla tradycji włókienniczej
“Kocia Kołyska”, będąca 35. muralem w Bielsku-Białej, to praca szczególna. Powstała w ramach dziesiątej edycji projektu oBBraz miasta, który od 2014 roku angażuje mieszkańców w rozwój artystycznej przestrzeni publicznej. Mural nawiązuje do tradycji włókienniczej Bielska-Białej, a także do idei miasta splotów – miejsca, gdzie przeplatają się różnorodne wątki historyczne, społeczne i kulturalne. Dzieło można podziwiać na ścianie kamienicy przy ulicy Przekop 11, w dzielnicy silnie związanej z historią przemysłową miasta.
Mimo wcześniejszych zapowiedzi, artystka nie była obecna podczas oficjalnej prezentacji swojego dzieła. W jej imieniu o muralu opowiadała kuratorka projektu Justyna Weronika Łabądź. – “Główna oś kompozycji to kocia kołyska, czyli zabawa sznurkiem, w której biorą udział kobiety. To symbol ich twórczości, kreatywności i roli w historii miasta” – wyjaśniała kuratorka, dodając, że mural w pełni oddaje ideę miasta splotów. Elementy szybowców z papieru, obecne na muralu, nawiązują z kolei do lokalnych odniesień, nadając pracy wielopoziomową symbolikę.
Artystka inspirowana codziennością i literaturą
Paulina Kwietniewska, autorka muralu, to artystka wykształcona w Londynie, gdzie studiowała w London Atelier of Representational Art pod okiem mistrzów współczesnego malarstwa figuratywnego. W swoich pracach łączy elementy realistyczne z graficznymi formami, tworząc dzieła przypominające kolaże. Inspiracje czerpie z codziennych sytuacji, literatury oraz fotografii, starając się uchwycić piękno otaczającej rzeczywistości.
Mural “Kocia Kołyska” wpisuje się w jej charakterystyczny styl, łączący realizm klasyczny z symboliką. Kuratorka projektu podkreśliła, że to właśnie te cechy przyciągnęły uwagę organizatorów, którzy uznali, że Kwietniewska będzie idealnym twórcą do stworzenia muralu w Bielsku-Białej – mieście o włókienniczej przeszłości, podobnie jak rodzinne miasto artystki, Łódź.
Projekt oBBraz miasta: 10 lat wzbogacania przestrzeni publicznej
Projekt oBBraz miasta, którego mural “Kocia Kołyska” jest częścią, od 2014 roku przekształca przestrzeń miejską Bielska-Białej, wzbogacając ją o nowe dzieła street artu. Do tej pory w ramach tego projektu powstało 12 z 35 murali widocznych w różnych częściach miasta. Głównym celem inicjatywy, realizowanej przez Galerię Bielską BWA i Fundację Galerii Bielskiej, jest uwrażliwianie mieszkańców na otaczające ich środowisko, a także promowanie historii miasta poprzez sztukę. Każdy z murali, stworzony przez uznanych artystów street artu, przyciąga uwagę swoją estetyką i przekazem.
Bielsko-Biała – Miasto Splotów w drodze po tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029
Podczas oficjalnej prezentacji muralu obecny był prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski, który przypomniał o staraniach miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. “Kocia Kołyska” idealnie wpisuje się w tożsamość Bielska-Białej jako Miasta Splotów – miejsca, gdzie splatają się różnorodne wątki historii i kultury. Prezydent zachęcał mieszkańców oraz turystów do spaceru szlakiem wszystkich murali, które stały się istotnym elementem miejskiej przestrzeni.
Nowe dzieło Pauliny Kwietniewskiej to kolejny krok w rozwoju artystycznej tożsamości Bielska-Białej, miasta, które coraz śmielej łączy swoją przemysłową przeszłość z nowoczesnymi formami wyrazu.