Nowy mural w Bielsku-Białej: Góralskie dziedzictwo na ścianie ROK-u

foto: UM BB

2 sierpnia 2024 roku w Bielsku-Białej miało miejsce uroczyste odsłonięcie nowego murala na ścianie kamienicy przy ul. 1 Maja, która jest siedzibą Regionalnego Ośrodka Kultury. Murale stały się integralną częścią miejskiego krajobrazu Bielska-Białej, a najnowsze dzieło wprowadza elementy góralskiego dziedzictwa do serca miasta. W ceremonii odsłonięcia uczestniczyli mieszkańcy, goście oraz przedstawiciele lokalnych władz, a wydarzeniu towarzyszyły góralskie śpiewy, podkreślające znaczenie artystycznego przedsięwzięcia.

Mural z Gęślami i Wzorami Wołoskimi

Najnowszy mural, zaprojektowany przez Macieja Kamer Szymonowicza, znanego artystę i założyciela zespołu Psio Crew, przedstawia tradycyjny instrument góralski – gęśle. Ten charakterystyczny smyczkowy instrument, wykonany z jednego kawałka drewna, jest podstawą kapel góralskich i symbolizuje bogate dziedzictwo kulturowe regionu. Artysta, który jest również twórcą innych murali na Szlaku Beskidzkich Murali, wykorzystał w swojej pracy farby emulsyjne, które wkomponowano w kolorystykę kamienicy, zgodnie z wymaganiami konserwatora zabytków. Mural zdobiony jest także wzorami wołoskimi oraz beskidzką rozetą, a w jego górnej części widoczny jest fragment góralskiego hymnu „Szumi jawor szumi”.

Wydarzenie związane z odsłonięciem muralu zbiega się z 61. edycją Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który jest międzynarodowym festiwalem folklorystycznym odbywającym się w różnych miejscowościach regionu. Oprócz samego muralu, w Regionalnym Ośrodku Kultury prezentowane są dwie wystawy. Pierwsza to twórczość Małgorzaty i Jerzego Soremskich z okazji 45-lecia pracy artystycznej oraz 25-lecia w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, natomiast druga wystawa „Rozhaftować Podbeskidzie” ukazuje efekty warsztatów haftu prowadzone przez Beatę Grim i jej uczestniczki. Obie wystawy będą dostępne do końca sierpnia br.

W ceremonii odsłonięcia muralu obecni byli przedstawiciele lokalnych władz, w tym prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, który wyraził swoje uznanie dla nowego dzieła i zachęcił mieszkańców oraz turystów do odwiedzenia miasta i podziwiania muralu. Artysta Maciej Szymonowicz podzielił się swoimi wrażeniami, zaznaczając, że pomysł na mural powstał w wyniku konkursu ogłoszonego przez Regionalny Ośrodek Kultury oraz spotkania z przyjacielem, który miał gęśle na ścianie swojego domu.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt