Nowoczesnej rozbudowie ulegną charakterystyczne piramidy w Ustroniu – WIZUALIZACJE

nowoczesne sanatorium ustroń

Ustroń, malowniczy kurort na stokach Równicy, od dawna cieszy się uznaniem turystów, którzy szukają odprężenia i leczniczych właściwości okolicznych źródeł. Grupa American Heart of Poland, właściciel uzdrowiska w Ustroniu, przygotowuje ambitny projekt inwestycji, mający na celu rozbudowę dzielnicy sanatoryjnej. Ustroń zamierza przekształcić się w nowoczesny europejski kurort. Koncepcję przebudowy przygotowali utalentowani architekci Robert Konieczny i Maciej Franta.

Historia i marzenia kompleksu uzdrowiskowego w Ustroniu

Pierwotny zespół uzdrowiskowy w Ustroniu powstawał w latach 1967-82. Został zaprojektowany przez architektów: Henryk Buszko, Aleksander Franta i Henryk Szewczyk oraz konstruktor Konrad Korpys z Pracowni Projektów Budownictwa Ogólnego w Katowicach. Śląskie piramidy stanowiły tożsamość tego miasta, stając się jego najbardziej rozpoznawalnym symbolem. Wraz z słońcem i świerkiem, wisiały dumnie na miejskim herbie od 1977 do 2009 roku. Obejmowały one imponujący kompleks, w tym sanatorium na 800 osób, szpital reumatologiczny, dom zdrojowy, zakład przyrodolecznictwa oraz 17 domów dla kuracjuszy o formach zbliżonych do piramid.

Marzeniem architektów było wybudowanie łącznie 26 piramid – domów leczniczo-rehabilitacyjnych, które miały przypominać “luźno rzucone skały wśród lasów i zboczy gór”. Mimo że udało się zrealizować tylko część tych planów, teraz właściciel uzdrowiska planuje kontynuację tej ambitnej inwestycji.

Nowa rozbudowa sanatoriów w Ustroniu- Plan na przyszłość

W chwili obecnej, kompleks uzdrowiskowy planuje rozbudowę, której realizację powierzono renomowanym pracowniom architektonicznym: Franta Group prowadzonej przez Macieja Frantę – wnuka jednego z głównych projektantów uzdrowiska po II wojnie światowej, oraz KWK Promes, którym kieruje Robert Konieczny. Nowy projekt dzielnicy uzdrowiskowej opiera się na analizie zarówno oryginalnych planów, jak i szczegółowej analizie potrzeb miejsca.

Głównym celem rozbudowy jest zwiększenie ilości miejsc noclegowych dla kuracjuszy z 6 do 10 tysięcy dziennie, co w znaczący sposób podniesie komfort i dostępność usług. Obecnie szpital i sanatorium mają obłożenie na poziomie 60%, jednak po rozbudowie zapotrzebowanie na leczenie i rehabilitację będzie mogło być zaspokajane w większym zakresie. –  Projektowane przez nas obiekty mają wzmocnić istniejący układ oraz zwiększyć dostępność i atrakcyjność uzdrowiska – mówi Franta

W ramach inwestycji powstaną trzy nowe budynki hotelowe, obiekty gastronomiczne deptak, pijalnia wód, kolejka linowa

Trzy nowe budynki w kształcie piramid staną się głównym elementem przyszłej dzielnicy sanatoryjnej. Chociaż z daleka będą wyglądać podobnie do swoich powojennych odpowiedników, z bliska ujawnią swoją nowatorską proweniencję. Architekci zaplanowali obszerne loggie we wgłębieniach piramid, które zapewnią odpowiednie zacienienie i schronienie przed letnim upałem. Projekt przewiduje również siodłowe dachy pokryte trawą, co podkreśla ekologiczną wrażliwość budynków oraz ich harmonię z otaczającym krajobrazem.

Nowy deptak, który będzie biegł wzdłuż głównej drogi dzielnicy, stanie się sercem całego kompleksu. Przestrzeń ta zostanie przekształcona, aby umożliwić wygodne i bezpieczne poruszanie się pieszych i rowerzystów. Wzdłuż deptaku znajdą się liczne funkcje ogólnodostępne, takie jak stacja kolejki linowej, pijalnia wód oraz przytulne knajpki. Spacerując po tej nowej przestrzeni, turyści będą mogli cieszyć się nie tylko wspaniałymi widokami na masyw Beskidu Śląskiego, ale także korzystać z różnorodnych atrakcji.

Projekt przewiduje również powstanie dwóch nowych budynków nazwanych klinowcami. Ich oryginalna koncepcja sięga czasów przeszłych, gdy główna droga dzielnicy była podzielona na dwie części, powyżej i poniżej poziomu terenu. Teraz klinowce zostaną wprowadzone w życie, jednak ich dachy staną się zielonymi polanami, które będą harmonijnie wpisane w naturalne otoczenie. Minimalna ingerencja w zastany krajobraz i zachowanie istniejących polan to kluczowe założenia projektu, aby zachować piękno okolicznej przyrody.

Przebudowa uzdrowiska Ustroń to ambitny projekt, który ma na celu uczynienie tego kurortu nowoczesnym i atrakcyjnym miejscem dla turystów z całej Europy. Inspirujące projekty architektoniczne, takie jak nowe piramidy czy klinowce, w harmonijny sposób połączą nowoczesność z naturą. Nowy deptak stanie się centralnym miejscem spotkań i wypoczynku, a liczne atrakcje sprawią, że turyści zakochają się w Ustroniu od pierwszego wejrzenia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt