Noc spadających gwiazd już dziś! Gdzie oglądać rój Lirydów?

noc lirydów

Przed nami wyjątkowa noc spadających gwiazd. To świetna informacja dla wszystkich, którzy uwielbiają spoglądać w niebo. Tym razem główną rolę w widowisku odegrają Lirydy. 

Miłośnicy obserwacji nocnego nieba mogą już zacierać ręce. Już dziś czeka ich bowiem niezwykły spektakl, w którym główną rolę odegrają Lirydy. Może nie jest to mocno obfity rój meteorów, ale w ciągu godziny na niebie można będzie dostrzec nawet ponad 20 spadających gwiazd. Co ciekawe, z rojem Lirydów związana jest kometa C/1861 G1 (Thatcher), odkryta w 1861 roku i powracająca co 415 lat. Sam rój znali już w starożytności Chińczycy.

Lirydy 2023 - Kiedy Oglądać?

Największa aktywność Lirydów przypada pomiędzy 16 i 25 kwietnia. Jednak najwięcej spadających gwiazd będziemy mieli szansę zobaczyć w nocy z 22 na 23 kwietnia. Najlepszym czasem na obserwację deszczu meteorów w Polsce będzie godzina 23:00.

Lirydy 2023 - Gdzie najlepiej oglądać?

Chociaż deszcz meteorów będzie widoczny w całej Polsce, najlepiej obserwować go w miejscach zaciemnionych, bez światła ulicznych lamp czy reflektorów — na obrzeżach miast, na wsiach w lasach czy w Beskidach. Takich miejsc w w naszych rejonach pod dostatkiem. Podczas obserwacji wzrok należy skierować we wschodnią lub południowo-wschodnią część nieba. Co ważne, do obserwacji Lirydów, nie potrzebujemy teleskopu czy lornetki. Wystarczy wytężyć wzrok. Jedyną przeszkodą może być pogoda, lecz prognozy wskazują, że będzie dziś bezchmurne niebo. 

Źródło: eska.pl  Foto: gazeta.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry