Nielegalne składowisko odpadów w Żywcu: problem, kontrola i nadzieja na rozwiązanie

zdjęcie ilustracyjne

W Żywcu od lat funkcjonuje nielegalne składowisko odpadów, które stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i otaczającego środowiska. Sprawa ta przyciągnęła uwagę lokalnych władz oraz instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska, jednakże jej rozwiązanie wciąż pozostaje niepewne.

Nielegalne składowisko odpadów w Żywcu

Według rzeczniczki Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, Małgorzaty Zielonki, składowisko zlokalizowane jest w zamkniętej hali na betonowym podłożu. Choć dokładny adres jest znany inspektoratowi, ze względów bezpieczeństwa nie jest publikowany. Eksperci stwierdzili, że zgromadzone odpady mogą pochodzić z różnych branż przemysłowych, co w przypadku wycieku stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska.

Inspektorat przeprowadził kilka kontroli u właściciela nieruchomości, na której znajduje się składowisko, co zakończyło się nałożeniem kary w wysokości 100 tysięcy złotych za nielegalne gromadzenie odpadów. Decyzja ta została jednak zaskarżona do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska przez firmę, co przedłuża proces rozwiązania sprawy. Dodatkowo, decyzja burmistrza Żywca nakazująca usunięcie odpadów jest obecnie w toku rozstrzygnięcia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Zagadnieniem składowiska interesuje się również krakowska prokuratura, co świadczy o powadze problemu na poziomie regionalnym.

Niedawne doniesienia wskazują, że na terenie województwa śląskiego istnieje łącznie 44 nielegalne miejsca składowania odpadów, z czego jednym z najbliższych Żywca jest Czechowice-Dziedzice oraz Brenna. Sytuacja ta wymaga skoordynowanych działań ze strony wszystkich zaangażowanych instytucji oraz wzmocnienia nadzoru nad przestrzeganiem prawa o ochronie środowiska.

Problem nielegalnego składowiska odpadów w Żywcu pozostaje aktualnym wyzwaniem dla lokalnych społeczności i władz. Działania podjęte przez burmistrza oraz inspekcje środowiskowe są krokiem w dobrą stronę, jednak kluczowe będzie szybkie i skuteczne rozwiązanie sprawy w celu ochrony zdrowia publicznego oraz środowiska naturalnego.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt