[WIDEO] Niedźwiedź Brunatny przyłapany wczoraj w Beskidzie Żywieckim

Niedźwiedzie wszystkim kojarzą się z Bieszczadami i Tatrami. Tymczasem Beskid Żywiecki to stała ostoja tego gatunku, miejsce gawrowania i co bardzo istotne – rozrodu.  Fotopułapki regularnie rejestrują obecność samic i samców, a nawet młodych niedźwiedzi w różnych miejscach Beskidu Żywieckiego.

Na profilu Michała Figury pojawiła się “rolka” ze spontanicznego wyjścia w teren, wspólnie z Robertem Mysłajkiem. Z relacji wynika, że wyjście okazało się owocne, od razu natrafiono na ślady niedźwiedzia brunatnego. 

Dziś przed południem pojawiła się kolejna relacja, na której widać niedźwiedzia brunatnego oraz krótki wpis “Wychodząc wczoraj na wieczorną zmianę, poznaliśmy nowego kolegę”. 

Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos), to największy ssak drapieżny Europy. W Polsce zasięg jego występowania ogranicza się wyłącznie do Karpat, jednak w przeszłości zasiedlał on cały Kraj. Niedźwiedzie to samotniki a w grupie możemy spotkać jedynie samice z młodymi. Zimą zapadają w sen zimowy jednak ostatnie ciepłe zimy oraz całoroczny dostęp do pokarmu powoduje, że nie wszystkie niedźwiedzie zimują. Niedźwiedzie są wszystkożerne, aktywnie polują na duże ssaki kopytne ale chętnie zjadają padlinę. Jesienią regularnie odżywiają się owocami, żołędziami i innym pokarmem roślinnym. Okres godowy ma miejsce w kwietniu i maju, młode przychodzą na świat zima a mama opiekuje się nimi przez dwa lata. Niedźwiedzie w Polsce są gatunkiem ściśle chronionym.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu Martyna Wojciechowska odwiedziła Węgierską Górkę po to by wspólnie z Michałem Figurą, wspólnie udać się w poszukiwanie wilków. Więcej możecie przeczytać: tutaj

źródło/foto Wildlife Seminars

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry