Niebieski szlak na Romanke z Sopotni Małej – mapa i opis szlaku

foto. Nadleśnictwo Węgierska Górka

Beskid Żywiecki, z jego malowniczymi krajobrazami i różnorodnością szlaków turystycznych, od dawna przyciąga miłośników górskich wędrówek. Wśród wielu tras, które przemierzają ten region, niebieski szlak na Romankę z Sopotni Małej wyróżnia się swoją spokojną atmosferą że względu na to, że jest to mało uczęszczany szlak przez turystów

Niebieski szlak na Romanke z Sopotni Małej- Specyfikacja, mapa trasy, parking

Początek trasy: Sopotnia Mała
Koniec trasy: Szczyt Romanka
Długość trasy (na szczyt): 7.4 km
Czas przejścia (na szczyt): Od 3 do 4 godzin 
Ilość wzniesień: 864m
Parking: W okolicach znajdziemy bezpłatne miejsca na zaparkowanie samochodu, głównie są to pobocza.

Niebieski szlak na Romanke z Sopotni Małej - przebieg trasy

Niebieski szlak na Romankę rozpoczyna się w Sopotni Małej gdzie na poboczach znajdziemy miejsce do zaparkowania.

Na początku niebieski szlak na Romanke prowadzi przez asfaltową drogę, która po około 500 metrach przechodzi w leśną ścieżkę. Tutaj właśnie zaczyna się właściwa część wędrówki, gdzie szlak staje się bardziej wymagający. Musimy przygotować się na to, że momentami będą strome podejścia. Pierwsze z nich jest stosunkowo łatwe, ale kolejne już wymagają więcej wysiłku, zwłaszcza drugie podejście, które jest długie, kamieniste i bardzo strome.

Po pokonaniu trudniejszych odcinków, niebieski szlak na Romanke wyprowadza na otwarte przestrzenie. Jednakże, nie jest to koniec wyzwań, gdyż przed nami pojawi się kilka bardziej stromych wzniesień.

Kluczowym punktem trasy jest Kotarnica, gdzie szlak niebieski na Romankę łączy się ze szlakiem czarnym z Sopotni Wielkiej. To miejsce stanowi dobrą okazję do krótkiego odpoczynku przed dalszą wędrówką na szczyt Romanki.

Od Kotarnicy droga na Romankę staje się mniej wymagająca. Niebieski szlak prowadzi przez las, gdzie ścieżka jest tylko momentami stroma. Musimy być gotowi na pokonywanie odcinków z licznymi kamieniami i korzeniami, co wymaga ostrożności, szczególnie w deszczowe dni, kiedy ścieżka może być śliska.

W połowie drogi od Kotarnicy na Romankę, szlak nieco się wypłaszcza, dając nam chwilę wytchnienia. Od tego miejsca, aż do szczytu trasa będzie stosunkowo łatwa.

Ostatecznie, po pokonaniu ostatnich metrów wspinaczki, docieramy na szczyt Romanki, położony na wysokości 1366 m n.p.m. Choć szczyt jest zalesiony i nie oferuje panoramicznych widoków, jakie można znaleźć na innych górskich wierzchołkach m.in. Babia Góra czy Pilsko , to samo dotarcie na Romankę stanowi satysfakcjonujące osiągnięcie. Jest to miejsce, gdzie można odpocząć, nacieszyć się ciszą i spokojem. Warto jednak skręcić w bok i podążać żółtym szlakiem w stronę Rysianki. Po około 5-10 minutach spaceru można dojść do punktu widokowego, z którego otwiera się wspaniały widok, w tym na Tatry.

Niestety w tym przypadku nie mamy alternatywnej opcji na powrót, musimy wrócić tym samym szlakiem.

Inne szlaki na Romanke

Q&A: Wędrówka niebieskim szlakiem na Romankę z Sopotni Małej

1. Czym charakteryzuje się niebieski szlak na Romankę z Sopotni Małej?

Niebieski szlak na Romankę z Sopotni Małej jest mniej uczęszczaną trasą w Beskidzie Żywieckim, która oferuje wędrowcom spokój i bliskość z naturą.

2.Jakie są główne wyzwania na niebieskim szlaku na Romanke?

Główne wyzwania niebieskiego szlaku na Romanke to strome podejścia, szczególnie w drugiej części trasy, gdzie ścieżka staje się kamienista i wymaga dobrej kondycji fizycznej oraz ostrożności. Dodatkowo, trasa może być śliska w mokre dni, co zwiększa trudność wędrówki.

3.Czy niebieski szlak na Romanke jest odpowiedni dla początkujących turystów?

Niebieski szlak na Romanke może stanowić wyzwanie dla początkujących wędrowców ze względu na swoje strome podejścia i długość. Jednak z odpowiednim przygotowaniem i kondycją, nawet mniej doświadczeni wędrowcy mogą podjąć się tej wędrówki, planując więcej czasu na odpoczynek i podziwianie krajobrazów.

4.Co należy zabrać ze sobą na szlak?

Na szlak należy zabrać odpowiednią odzież, dostosowaną do pogody, wygodne buty trekkingowe, zapas wody i żywność. Nie zapomnij także o mapie lub aplikacji nawigacyjnej.

5.Czy na niebieskim szlaku na Romanke są miejsca do odpoczynku?

Tak, na szlaku znajdują się miejsca, gdzie można odpocząć, szczególnie w Kotarnicy, gdzie szlak niebieski krzyżuje się ze szlakiem czarnym. Szczyt Romanki, mimo braku panoramycznych widoków, również oferuje miejsce na zasłużony odpoczynek.

6.Jakie są największe atrakcje szlaku na Romanke?

Największą atrakcją szlaku są jego naturalne piękno i spokój. Wędrowcy mogą podziwiać zmieniające się krajobrazy, od łąk po gęste lasy iglaste, a także spotkać dziką faunę i florę, w tym obszary z borówkami i porzeczkami skalnymi.

7.Czy niebieski szlak na Romanke jest dobrze oznakowany?

Niebieski szlak na Romanke jest dobrze oznakowany, szczególnie od momentu wejścia na niebieski szlak w Sopotni Małej. Jednak w pierwszej części trasy, na odcinku asfaltowym, oznakowania mogą być mniej widoczne.

8. Czy niebieski szlak na Romanke jest dostępny przez cały rok?

Niebieski szlak na Romanke jest dostępny przez większość roku, jednak warunki zimowe mogą znacznie zwiększyć trudność wędrówki i wymagają dodatkowego wyposażenia, takiego jak raki czy kije trekkingowe. Zaleca się szczególną ostrożność w miesiącach zimowych i sprawdzenie aktualnych warunków przed wyruszeniem.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry