Niebieski szlak na Malinowską Skałę ze Szczyrku – Opis trasy

Malinowska Skała
foto: wikipedia

Beskid Śląski, malowniczy region w południowej Polsce, skrywa wiele pięknych szczytów i miejsc do odkrycia. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej urokliwych szczytów w tej okolicy jest Malinowska Skała, sięgająca 1152 m n.p.m. Znana jest przede wszystkim z charakterystycznej wychodni skalnej oraz przepięknych widoków. W naszym przewodniku po Malinowskiej Skale skupimy się na niebieskim szlaku, który prowadzi z Szczyrku, i opowiemy o jego atrakcjach oraz wyzwaniach.

Malinowska Skała

Malinowska Skała leży w Beskidzie Śląskim, i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szczytów tego regionu. Można do niej dotrzeć różnymi szlakami, ale dzisiaj skupimy się na niebieskim szlaku, który prowadzi ze Szczyrku. Ten szlak jest krótki, ma około 5 kilometrów długości, i jest świetnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie piękne widoki i chcą spędzić aktywny dzień na szlaku.

Niebieski szlak na Malinowską Skałę - Przebieg Trasy

Początkowym etapem trasy jest ulica Malinowa, prowadząca wzdłuż rzeki Żylicy. Po przejściu 450 metrów, za budynkami nr 4C, 4D i 4E, znajdziecie mini parking, gdzie skręcacie w prawo w las. Tutaj zwróćcie uwagę na istotny “skrętowy” malunek szlakowy, który niestety bywa niewystarczająco oznakowany. Musicie iść w prawo zaraz za domami, co jest szczególnie ważne, aby nie zgubić się na początku trasy.

Początkowe podejście na niebieskim szlaku jest jednym z najbardziej wymagających fragmentów trasy. To tutaj będziesz musiał stawić czoła wyzwaniu i pokonać około 170 metrów przewyższenia na odcinku 600 metrów. Czasami na szlaku można napotkać niewielkie strumyki, co skutkuje błotem, ale można je łatwo ominąć, idąc bokiem. Jednak trud towarzyszy na tej części szlaku.

Po pokonaniu trudnego początkowego etapu, szlak zaczyna się wygładzać i staje się bardziej przystępny. Przez około 2 kilometry idziecie praktycznie po płaskim terenie. Ten fragment wiedzie przez gęsty i liściasty las, który zapewnia przyjemny cień nawet w najgorętsze dni. W dalszej części wędrówki cienia będzie coraz mniej, a wydostaniecie się na pewne prześwity widokowe, skąd będziecie mogli podziwiać zbocze Małego Skrzycznego oraz Halę Skrzyczeńską.

Na końcu “płaskiego” odcinka czeka na was ostry skręt w prawo, po którym rozpocznie się umiarkowane, niedługie podejście pod Malinów. Po przejściu w sumie około 4500 metrów, dotrzecie do Przełęczy pod Malinowem, gdzie spotkacie szlak czerwony prowadzący z Przełęczy Salmopolskiej. Tutaj można odpocząć na niewielkiej polance, gdzie znajdują się ławeczki i tablice informacyjne. Będziecie też spotykać więcej innych turystów niż do tej pory.

Malinowska Skała - Cel Podróży

Szlak niebieski skręca tu lekko na południe i za chwilę się całkiem kończy. Jeśli kontynuowalibyście nim, można byłoby pójść albo zielonym szlakiem na Baranią Górę, albo zejść żółtym szlakiem do Doliny Zimnika. Jednak najpopularniejszym wyborem na tym rozstaju jest opuszczenie szlaku niebieskiego i podążanie szlakiem czerwonym w kierunku Malinowskiej Skały, a potem dalej zielonym na Skrzyczne.

Do samej Malinowskiej Skały jest jeszcze około 500 metrów dosyć stromego podejścia. To jest ostatni trudny fragment trasy, który w pionie ma niecałe 100 metrów. Jednak wasza wytrwałość i determinacja zostaną nagrodzone niesamowitymi widokami na szczycie.

Podsumowanie

Malinowska Skała to jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim. Jej charakterystyczna wychodnia skalna, wymagający szlak, oraz przepiękne widoki sprawiają, że warto ją odwiedzić. Niebieski szlak ze Szczyrku to jedna z najlepszych dróg, by się tam dostać. Przez całą trasę będziesz miał okazję podziwiać urokliwy beskidzki pejzaż i doświadczyć prawdziwej przygody na szlaku.

Beskid Śląski jest pełen urokliwych miejsc do odkrycia, a Malinowska Skała to tylko jedno z wielu. Warto wybrać się na wędrówkę w tej malowniczej okolicy, aby doświadczyć piękna górskiej przyrody i zdobyć niezapomniane wspomnienia.

Inne szlaki na Malinowską Skałę

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry