Niebezpieczne warunki na szlakach – turyści utknęli wysoko w górach.

foto. GOPR Beskidy

Beskidzka zima wydaje się nie odpuszczać, a ostatnie dni przynoszą jeszcze większe wyzwania dla turystów górskich. W weekend GOPR musiało interweniować, sprowadzając kilkoro turystów ze szlaków.

GOPRowcy interweniowali wysoko w górach

W ostatnich dniach obfitowały w opady śniegu, a nawet kilkadziesiąt centymetrów świeżego puchu przykryło górskie szlaki. GOPR donosi, że aktualne warunki w Beskidach są niezwykle wymagające, a w niektórych miejscach obowiązuje zagrożenie lawinowe.

Jak podaje portal sucha24.pl, jeden z incydentów miał miejsce, gdy 40-letni turysta z Nowego Sącza zgubił orientację w terenie po zdobyciu szczytu Babiej Góry. Mężczyzna, choć samodzielnie pokonał szczyt, napotkał trudności podczas zejścia. GOPR szybko zareagowało na jego wezwanie o pomoc i skutecznie sprowadzili go do Zawoi Markowej.

Podobna sytuacja miała miejsce z dwoma innymi miłośnikami górskich wędrówek, którzy utknęli w rejonie Pilska. Dzięki szybkiej interwencji ratowników, zostali bezpiecznie sprowadzeni ze szlaku.

Trudne warunki w Beskidach - zamknięto szlak na Babią Górę

Obecnie w rejonie Babiej Góry ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego. Turystom planującym wycieczki górskie zaleca się bieżące śledzenie informacji o warunkach na szlakach i dostosowanie swoich planów do aktualnej sytuacji. Grubość pokrywy śnieżnej przekroczyła już 50 centymetrów, a na niektórych obszarach jest znacznie więcej. Opady śniegu trwają nadal, a widoczność jest ograniczona do zaledwie 100 metrów.

Babiogórski Park Narodowy podjął decyzję o zamknięciu do odwołania Akademickiej Perci, żółtego szlaku prowadzącego od Górnego Płaju na Babią Górę. Ten szlak jest jednym z najtrudniejszych w Beskidach.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry