Wisła właśnie zyskała nową atrakcję turystyczną. Habsburska Osada Gospodarcza „U początków Wisły” została oficjalnie otwarta, a jej historia i bogata ekspozycja czekają na zwiedzających. Projekt ten, realizowany wspólnie z Trzyńcem, stanowi część większego przedsięwzięcia „Śląsk Cieszyński – wspólna historia drewna, żelaza i ludzi”.
Historia na wyciągnięcie ręki
Habsburska Osada Gospodarcza „U początków Wisły” to fascynujące miejsce, które przybliża historię Księstwa Cieszyńskiego. Ekspozycja prowadzi zwiedzających przez kilka działów tematycznych: historia beskidzkich lasów, dzieje wiślańskiej gospodarki, miejsce dedykowane źródłom rzeki Wisły, ale też geologia, kuchnia i zielarstwo czy też gwara i legendy, a także turystyczny rozwój Wisły jako letniska.
Osada nie tylko prezentuje historię, ale również otacza gości piękną przyrodą. Położona nad stawem, w pobliżu lasu i potoku Wisełka, zapewnia idealne warunki do relaksu na świeżym powietrzu.
– Cieszę się, że udało się w całości zrealizować ten projekt. Miejsce to już jesienią cieszyło się sporą popularnością, gdyż piękne jest położenie tego kompleksu nad stawem, w pobliżu lasu i potoku Wisełka. Wierzę, że będzie to kolejna przestrzeń w naszym mieście, w której zarówno mieszkańcy, jak i turyści będą się dobrze czuli. A bogactwo ekspozycji sprawi, że nie będą się tutaj nudzić ani dzieci, ani dorośli – zachęca do odwiedzin osady burmistrz Wisły Tomasz Bujok.
Oficjalne otwarcie Osady ,,U początków Wisły”
W uroczystym otwarciu udział wzięły władze miasta na czele z burmistrzem Tomaszem Bujokiem, radni Rady Miasta Wisła z przewodniczącym Januszem Podżorskim, przedstawiciele partnera z Trzyńca, Bogdan Kasperek – dyrektor biura Euroregionu Śląsk Cieszyński, pełnomocnik Marszałka Wojwództwa Śląskiego Aneta Legierska, radni powiatowi – Jan Poloczek i Jerzy Nogowczyk, przedstawiciele firmy Akces BK sp. z o.o. realizującej prace budowlane, Nadleśnictwo Wisła z nadleśniczym Andrzejem Kudełką, osoby współtworzące ekspozycję, liczni przedstawiciele mediów oraz wszyscy zainteresowani jak to miejsce obecnie wygląda.
Po uroczystym przecięciu wstęgi, goście przy dźwiękach kapeli góralskiej „Wisła” mogli zobaczyć jak wygląda ekspozycja, po której oprowadzały jej twórczynie odpowiadające za merytoryczną część – dr Renata Czyż oraz Beata Mendrek. Nie zabrakło podziękowań dla wszystkich zaangażowanych w powstanie tego miejsca wręczał podczas spotkania w pobliskiej restauracji Vislow burmistrz Tomasz Bujok. Całość wydarzenia prowadziła Katarzyna Czyż-Kaźmierczak – dyrektorka Wiślańskiego Centrum Kultury.
Od kiedy Osada w Wiśle będzie dostępna dla zwiedzających?
W Wiśle prace trwały ponad rok. W sierpniu br. zakończono roboty budowlane, których łączny koszt wyniósł niecałe 10,5 mln zł. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych udało się w całości odtworzyć oficynę mieszkalną, z początku XX w., będąca kiedyś częścią zespołu rezydencji Prezydenta RP „Zameczek” oraz budynek mieszkalno-gospodarczy (również z początków XX w.), które w połączeniu z zagospodarowanym terenem zielonym będą udostępnione zwiedzającym, jako Habsburska Osada Gospodarcza „U początków Wisły” i jeden z punktów na nowej trasie tematycznej, łączącej czesko-polskie pogranicze – „Śladami drewna, żelaza i ludzi”. Od września trwały prace związane z zaaranżowaniem przestrzeni ekspozycyjnej. Koszt wyposażenia osady „U początków Wisły” wynosi ok. 400.000,00 zł.
Jak czytamy na stronie Miasta Wisła, dla zwiedzających Osada dostępna będzie od początku zimowych ferii.