Szczęśliwy jak bielszczanin? Teraz są na to nawet wyniki badań. Te opublikował ostatnio poświęcony nieruchomościom portal Otodom. W przygotowanym na jego zlecenie ogólnopolskim rankingu najszczęśliwszych miast, miast dobrych do życia Bielsko-Biała jest na piątym miejscu.
Przed nami uplasowały się Tychy, Zielona Góra, a prym wiodą nadmorskie Gdańsk i Gdynia. Za nami są jednak np. Szczecin, Rzeszów, Katowice, Poznań czy Kraków.
Badanie zostało wykonane przez firmę ThinkCo w ramach projektu społecznego Otodom zwiększającego pewność ludzi w zakresie podejmowania świadomych i trafnych decyzji na rynku nieruchomości, a w efekcie podnoszących poziom dobrostanu mieszkańców Polski.
Podstawowe pytanie, na jakie odpowiadali między wrześniem 2021 roku a lutym 2022 roku ankietowani z całej Polski – prawie 36.000 osób – brzmiało: jak czujesz się szczęśliwy w mieście, w którym mieszkasz? Respondenci oceniali swoje miasta w skali od 1 – zupełnie nieszczęśliwy do 5 – maksymalnie szczęśliwy. Okazało się, że aż 57 procent czuje się w swoich miastach szczęśliwymi, przeciwnie myślało prawie 21 procent pytanych. Celem badania było zrozumienie, co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia w mieście i najbliższej okolicy. Dlatego poza ogólnym wskazaniem poziomu szczęścia respondenci podawali też, jakie elementy oddziałują na nich pozytywnie, a jakie negatywnie.
Warto dodać, że badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej liczbie kobiet i mężczyzn oraz poszczególnych grup wiekowych.
Zdaniem cytowanego w raporcie autora książki Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta, urbanisty i lidera transformacyjnych eksperymentów, badań i interwencji na rzecz dobrobytu w miastach Charlesa Montgomerego, miasto szczęśliwe to takie, które zapewnia mieszkańcom komfortowe warunki do życia.
Dba o ich zdrowie, bezpieczeństwo, poczucie szczęścia i budowanie więzi międzyludzkich. Wbrew pozorom to nie wysokie PKB, ale jakość życia i poziom zadowolenia z niego sprawiają, że miasto jest szczęśliwe – pisze Ch. Montgomery.
I tak w raporcie opublikowanym przez Otodom respondenci z grupy miast średnich od 100.000 do 200.000 mieszkańców, do których należy Bielsko-Biała, jako najbardziej pozytywny element wpływający na ich ocenę miasta jako szczęśliwego wskazywali dostępność sklepów – ponad 28 procent, na drugim miejscu pozytywnych czynników była komunikacja miejska i dojazd – prawie 24 procent, a na trzecim bezpieczeństwo – ponad 23 procent, wysoko ocenione zostało też środowisko – tereny zielone, hałas, czystość powietrza. Natomiast wśród negatywnych elementów mieszkańcy średnich miast wymieniali odpowiednio koszty życia – ponad 32 procent, ponad 23 procent ograniczony dostęp do rozrywki i kultury i ponad 23 ograniczony dostęp do służby zdrowia.
Niestety, mimo wysokiego miejsca Bielska-Białej raport nie zawiera szczegółowych wyników dla miasta, pojawiają się w nim natomiast wskazania dla Warszawy, Lublina czy Łodzi, które nie znalazły się w pierwszej dziesiątce najszczęśliwszych miast.
Źródło: UM Bielsko Biała