FOTO: Otwarto największe i najnowocześniejsze przedszkole w Bielsku Białej.

To z pewnością najnowocześniejsze w tej chwili przedszkole miejskie w Bielsku-Białej. Mowa o Przedszkolu nr 4 przy ul. Kazimierza Wielkiego 12. 5 września rozbudowany obiekt doczekał się oficjalnego otwarcia. Przecięcie wstęgi, co jest już tradycją, przypadło w udziale najmłodszym, prezydent Jarosław Klimaszewski tylko towarzyszył małym użytkownikom przedszkola.

Nowo wybudowany budynek przedszkola przy ul. Kazimierza Wielkiego 12 połączony łącznikiem z istniejącym budynkiem robi wrażenie już z zewnątrz. Elewacja obiektu jest bowiem w części wykona w systemie tzw. druga skóra, czyli pierwsza warstwa to ściana zewnętrzna ocieplona i wykończona tynkiem, druga warstwa to ściana osłonowa w konstrukcji stalowej miejscami wypełniona szkłem, a miejscami specjalnymi płytami. W pozostałej części ściany wykonane są z tynku dekoracyjnego i spieków kwarcowych. To rozwiązanie jest ciekawe i daje świetny, bardzo nowoczesny efekt wizualny, a dobór kolorów na elewacji – imitującego drewno i grafitowego – tylko potęguje wzrokowe doznania estetyczne. Całość świetnie komponuje się z otaczającą budynek zielenią.
Wrażenie robi też ilość przeszkleń. Sale przedszkolaków mają przeszklone całe pojedyncze ściany, dzięki czemu pomieszczenia są bardzo widne, jasne i ciepłe. Nowy budynek jest wyposażony i przyjaźnie kolorowy w środku. Ściany korytarzy zdobią kadry z bajek bielskiego Studnia Filmów Rysunkowych – Bolka i LolkaPampaliniego łowcy zwierząt czy Porwania Baltazara Gąbki i innych. W salach są małe mebelki, zabawki i wszystko co potrzebne przedszkolakom.

Nowy budynek ma trzy kondygnacje i powierzchnię prawie 1.000 m2. Dzięki rozbudowie powstało miejsce na sześć oddziałów przedszkolnych wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi i zapleczem kuchennym. Każdy oddział to sala zabaw, toaleta oraz zaplecze. W ramach rozbudowy powstały również szatnie dla dzieci, toaleta ogólnodostępna, pomieszczenia gospodarcze, zaplecze kuchenne z pomieszczeniami pomocniczymi i magazynowymi oraz szatnie i sanitariaty dla personelu. Zmieniło się też otoczenie obiektu – są nowe parkingi, chodniki i jezdnie, oraz, co dzieci cieszy najbardziej, piękny, kolorowy i wyposażony w wiele urządzeń plac zabaw, taras zewnętrzny i wiata rekreacyjna. Posadzono też więcej zieleni – krzewów i nowych drzew. Teren jest też na nowo ogrodzony.

Na uwagę zasługuje fakt, że budynek jest w całości dostępny dla osób niepełnosprawnych i wyposażony w windę – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.  

Po zakończeniu rozbudowy, remont przeszedł również stary budynek przedszkola. Wymieniono instalację grzewczą i wodno-kanalizacyjną, wykonano termomodernizację, a elewację dopasowano wyglądem do nowego obiektu. W środku stary budynek został pomalowany, remont przeszły też wszystkie łazienki.

Wykonawcą inwestycji była firma Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. Jej koszt to 13.925.952,35 zł brutto.

Dziś w uroczystym otwarciu przedszkola po rozbudowie udział wzięły władze miasta z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim i przewodniczącą Rady Miejskiej Dorotą Piegzik-Izydorczyk, przedstawiciele wykonawcy i wiele osób zaangażowanych i wspierających inwestycję, a także kadra pedagogiczna, dyrekcja przedszkola i najmłodsi.

Dyrektor placówki Beata Krywult nie kryła wzruszenia witając gości w tak pięknej placówce:

- Przedszkole to jest bardzo ważne miejsce. Do tego miejsca z czułych objęć rodziców ruszają w pierwszą swoją drogę nasze małe pociechy. To tutaj uczą się żyć, uczą się jak postępować, a do tego na pewno stymuluje piękne otoczenie. Nasze przedszkole jest cudowne, bajkowe, na miarę XXI wieku. Bardzo dziękuje panu prezydentowi i Radzie Miejskiej za to, że podjęli decyzję o rozbudowie tego miejsca.

Prezydent Jarosław Klimaszewski zauważył, że decyzja ta została podjęta i wcielona w życie w odpowiednim momencie. W obecnych, trudnych czasach, jego zdaniem, będzie już trudniej podejmować tak kosztowne przedsięwzięcia.

- Dlatego bardzo się cieszymy, że ta inwestycja została domknięta i nasze dzieciaki mogą rozpoczynać swoją drogę edukacyjną w tak pięknym przedszkolu. Wypada podziękować przede wszystkim mieszkańcom, bo to z ich podatków zostało wybudowane to przedszkole – innych pieniędzy nie mamy. Dziękuję też moim zastępcom, radnym na czele z panią przewodniczącą za to, że popierali tę inicjatywę; dziękuję Wydziałowi Inwestycji – obecnemu i byłemu szefostwu, dziękuję wykonawcy - Bielskiemu Przedsiębiorstwu Budownictwa Przemysłowego S.A.

 

Z okazji otwarcia przedszkolaki z czwórki przygotowały prawdziwy show. Były śpiewy wychwalające ich wspaniałą placówkę, tańce i recytacje. Na koniec dwoje małych przedstawicieli społeczności przedszkolnej przecięło wstęgę prowadzącą wprost na patio między starym a nowym budynkiem przedszkola, na którym jest kolorowy plac zabaw.

źródło: UM Bielsko Biała

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt