Na Pl. Chrobrego stanęły drzewa – Akcja Fundacji Arka na rzecz środowiska – [FOTO]

sadzimy tlen w Bielsku-Białej
foto. Fundacja Arka

Wczoraj na placu Chrobrego rozpoczęła się wyjątkowa akcja pt. ”Sadzimy tlen”, zorganizowana przez Fundację Ekologiczną Arka we współpracy z młodzieżowym klubem “Nad Dachami”. Na betonowym placu “posadzono” tekturowe drzewa w formie happeningu. Celem tej szlachetnej inicjatywy z Bielska-Białej jest posadzenie jak największej liczby drzew, mających kluczowe znaczenie dla naszej planety.

''Sadzimy tlen'' - inspirująca akcja

Fundacja Arka prowadzi tę inspirującą akcję już siódmy rok z rzędu, dzięki czemu udało się posadzić ponad 140 tysięcy drzew w całej Polsce. Głównym celem akcji “Sadzimy tlen” jest promowanie sadzenia drzew jako jednego z najbardziej konkretnych działań proekologicznych, które możemy podejmować dla łagodzenia zmian klimatycznych. Sadzenie drzew odgrywa także kluczową rolę w zwalczaniu smogu, szczególnie w miastach, gdzie jakość powietrza bywa zagrożona. To inicjatywa, która ma na celu nie tylko ochronę przyrody, ale także edukację społeczeństwa, zwłaszcza najmłodszych, na temat dbałości o środowisko i zrównoważonego rozwoju. Sadzenie drzew w naszych ogrodach, parkach i na terenach publicznych może stworzyć zielone oazy, które nie tylko zdobią przestrzeń, ale również działają korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Akcja “Sadzimy tlen” nie ogranicza się jedynie do sadzenia drzew na większą skalę. Fundacja Arka zamierza również propagować ideę zakładania ogrodów przyjaznych dla ludzi, zwierząt i środowiska. 

Dlaczego sadzenie drzew jest tak ważne?

Sadzenie drzew to działanie o niesamowitym potencjale ekologicznym. Oto kilka kluczowych powodów, dla których warto wspierać akcję “Sadzimy tlen”:

1. Redukcja dwutlenku węgla

Drzewa pełnią ważną funkcję w naturalnym obiegu dwutlenku węgla (CO2). Poprzez proces fotosyntezy przekształcają dwutlenek węgla w tlen, pomagając w redukcji ilości tego szkodliwego gazu w atmosferze. Im więcej drzew, tym efektywniejsza walka ze zmianami klimatycznymi.

2. Produkcja tlenu

Tlen jest niezbędny dla naszego życia i zdrowia. Drzewa są jednymi z głównych producentów tlenu na Ziemi. Poprzez ich sadzenie zwiększamy ilość dostępnego tlenu, co korzystnie wpływa na jakość powietrza.

3. Utrzymanie bioróżnorodności

Las jest naturalnym środowiskiem wielu gatunków roślin i zwierząt. Poprzez tworzenie nowych lasów, zwiększamy szanse na przetrwanie dla wielu zagrożonych gatunków, które w ten sposób znajdują nowy siedlisko.

4. Ochrona gleby i wód

Korzenie drzew stabilizują glebę, zapobiegając erozji, a także wpływają na retencję wody w ziemi. To pomaga w ochronie przed powodzią oraz zapewnia nawodnienie dla roślin.

Foto: Fundacja Arka
Źródło: sadzimytlen.pl / Fundacja Arka

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt