Na niebie będzie można obserwować “ducha” – fantastyczne zjawisko już dzisiaj!

foto: FB Z Głową w Gwiazdach

Dzisiejsza noc przyniesie niesamowite widowisko dla miłośników astronomii i tych, którzy lubią podziwiać niebo. Istnieje duża szansa, że będziemy mogli zobaczyć na nocnym niebie zjawisko zwane “duchem”, które pojawi się za sprawą startu rosyjskiej rakiety Sojuz 2. Start planowany jest na czwartek z kosmodromu w Plesiecku. Czym dokładnie jest “duch” i dlaczego warto dziś spojrzeć w górę?

Efektowny Start Rakiety Sojuz 2 i Bladoniebieski "Duch"

Każdy start kosmicznej rakiety jest fascynującym wydarzeniem, które często wiąże się z niezwykłymi zjawiskami atmosferycznymi. Dzisiejszej nocy, gdy Rosjanie wystrzelą rakietę Sojuz 2, będziemy mieli okazję zaobserwować jedno z takich zjawisk – “ducha”. “Duch” na niebie to bladoniebieska chmura, która pojawia się w wyniku rozprzestrzeniania się gazów wylotowych rakiety. Aby móc dostrzec to zjawisko, potrzebne są odpowiednie warunki atmosferyczne oraz specyficzna pozycja Słońca względem horyzontu.

Doświadczeni obserwatorzy nieba wiedzą, że kluczowym elementem w obserwacji “ducha” jest właściwe oświetlenie chmury gazów przez Słońce znajdujące się poniżej horyzontu. Planowany start rakiety Sojuz 2 ma odbyć się o godzinie 22:00 czasu lokalnego, co stwarza idealne warunki do zaobserwowania zjawiska w Polsce. O tej porze Słońce będzie znajdować się 12° pod północno-zachodnim horyzontem, co powinno pozwolić na odpowiednie oświetlenie chmury i uwidocznienie “ducha”.

Aby mieć najlepsze szanse na zobaczenie “ducha”, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych warunków. Przede wszystkim, niebo musi być wolne od chmur, aby możliwe było dostrzeżenie zjawiska w całej okazałości. Dodatkowo, obserwatorzy powinni znajdować się w miejscach z minimalnym zanieczyszczeniem świetlnym, aby bladoniebieska chmura była wyraźnie widoczna na ciemnym tle nocnego nieba.

Kiedy obserwować?

Start rakiety z Plesiecka. Okno startowe rakiety otwiera się o 22:00 czasu polskiego. Jeśli nie będzie komplikacji, rakieta wystartuje właśnie wtedy. W kilka minut po starcie powinna być widoczna nisko nad północno-wschodnim horyzontem. Lecąc poniżej konstelacji Łabędzie i Jaszczurki, rakieta będzie zmierzać w stronę północnego horyzontu, powoli wchodząc na orbitę polarną. W tym czasie wciąż będą pracować wszystkie silniki rakiety, których gazy wylotowe będę pięknie podświetlane przez Słońce spod horyzontu! Może to zapewnić bardzo nietypowy widok jasnej, niebieskich chmury sunącej nad horyzontem – pisze administrator portalu “Z głową w gwiazdach”

 – Przelot rakiety i możliwa deorbitacja nad Polską! 🚨 Jeśli do startu dojdzie o 22:00, pomiędzy 23:36 a 23:43, pod koniec swojej pierwszej orbity, ostatni stopień rakiety Soyuz-2 przeleci dokładnie nad Polską! Będzie poruszał się równolegle do wschodniej granicy kraju w osi Podkarpacie-Suwalszczyzna. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym czasie, podobnie jak kilkanaście dni temu zrobił to Falcon 9, zostaną odpalone silniki ostatniego stopnia rakiety, co może doprowadzić do jej deorbitacji nad Pacyfikiem pół godziny później. – dodaje..

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt