Muzyka Latem w Bielsku-Białej

Rozpoczęły się wakacje, a ich nadejście w Bielsku-Białej tradycyjnie inauguruje cyklu letnich koncertów plenerowych przygotowanych przez miasto. Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej zaprasza w weekendy w lipcu i sierpniu na koncerty pod hasłem Dumni z BB! organizowane na Rynku oraz w Parku Słowackiego.

Wstępem do lipcowych koncertów Dumni z BB! jest organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia przy współudziale miasta impreza Od Jana do Ivana trwająca od 24 czerwca do 2 lipca. 1 lipca o godz. 18.30 obok siedziby towarzystwa przy ul. Zygmunta Krasińskiego 5a zaplanowano jam session, zaś podczas finału imprezy 2 lipca o godz. 18.00 na Rynku – wykonywanie lalek motanek i wianków, koncerty z muzyką i śpiewem ukraińskim, wspólne tańce oraz pokaz Teatru Ognia Tesserakt.

Tegoroczny cykl koncertów z cyklu Dumni z BB! zainaugurowany zostanie 3 lipca o godz. 18.00 na scenie w Parku Słowackiego nazwanej Central Park. Wystąpi tam Jacek Wójcicki – niezwykle uzdolniony muzycznie, bardzo lubiany wokalista, o którym Piotr Skrzynecki – legendarny twórca Piwnicy pod Baranami – mówił: Na pozór nieśmiały i niemal dziecinny na scenie staje się fascynującym demonem wesołej i smutnej piosenki.

8 lipca BCK włącza się w przygotowania 2. Dni Noszaka – imprezy Browaru Cieszyn. Przypomnijmy, że za czasów księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka w XIV w. wzniesiono pierwszą murowaną budowlę na bielskim wzgórzu, gdzie dzisiaj znajduje się zamek Sułkowskich. Właśnie pod zamkiem na placu Bolesława Chrobrego 8 lipca o godz. 18.00 rozpoczną się 2. Dni Noszaka, a w ich programie – spotkanie mieszczan bielskich, pokaz pojedynków rycerskich, Swawole książęcego błazna – Stand up przy fortepianie Adama Snopka, koncerty zespołów Rumor i Follow oraz pokaz teatru ognia Inferis. Ciąg dalszy 2. Dni Noszaka będzie 9 lipca w Cieszynie oraz 10 lipca w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Koncerty Dumini z BB! na Rynku rozpocznie 9 lipca o godz. 20.00 formacja Bibobit. Jak sami o sobie piszą: Żywa perkusja, bas, instrumenty klawiszowe, sekcja dęta i eklektyczny wokal – wszystko to znajdziemy w twórczości sekstetu Bibobit. Największą miłością artystów pozostaje jazz, który zgrabnie łączą z elektroniką, funkiem, groove i neosoulem. Dzień później, 10 lipca, na Rynku zaplanowano w godz. 14.00-20.00 finał Festiwalu Piosenki Bajkowej – Twoja Bajka. Gwiazdą wieczoru będzie Studio Accantus, czyli zespół artystów tworzących własne projekty autorskie. Jak sami mówią, ich misją jest szerzenie musicalu i muzyki filmowej w Polsce i po polsku.

Kolejnym muzycznym spotkaniem na Rynku będzie 16 lipca Festiwal Kubański z zespołem Cumbancheros. Grupa prezentuje szeroki repertuar muzyki latynoskiej wywodzącej się z rejonu Morza Karaibskiego. Grają utwory w stylu m.in. rumby, cha-chy, mambo czy salsy. Z charakterystyczną energią i pasją wykonują latynoskie standardy.

W latynoskich rytmach utrzymywać będziemy się także kolejnego dnia. 17 lipca o godz. 18.00 w Parku Słowackiego pojawią się Mariachi, którzy roztańczą publiczność gorącymi rytmami. Usłyszymy Despacito Luisa Fonsiego, Bailando czy Duele el corazon Enrique Iglesiasa oraz inne przeboje: La Cucaracha, Desperado, Corazon Espinado, La Bamba, Oye Como Va, Quantanamera, Sielito Lindo.

Na Rynek letnia muzyka powróci 23 lipca o godz. 20.00 za sprawą zespołu Sokół Orchestra. Specjalnością grupy jest bałkańskie szaleństwo, choć w repertuarze obok znanych utworów bałkańskich mają też własne kompozycje. Ich koncerty to przede wszystkim świetna zabawa i nietuzinkowa rozrywka, o czym będziemy mogli przekonać się na bielskim Rynku.

24 lipca o godz. 18.00 na scenie przy BCK pojawią się Wanda i Banda. Wanda Kwietniewska to jedna z najbardziej znanych wokalistek polskiej sceny rockowej. Śpiewała w Lombardzie, później założyła zespół Banda i Wanda. Obecnie występuje z grupą Wanda i Banda. Także w Parku Słowackiego w piątek, 29 lipca, o godz. 20.30 grać będzie Jerry Brass Band, czyli muzycy Big Bandu BCK. 

Kolejny koncert z cyklu GraMY doBBro zaplanowano 30 lipca o godz. 19.00 na Rynku. Natomiast na zakończenie lipcowej tury koncertów 31 lipca o godz. 18.00 na scenie obok BCK zaśpiewa Grażyna Łobaszewska, znakomita wokalistka i kompozytorka, artystka wykonująca utwory z pogranicza popu i jazzu. Jej najsłynniejszą piosenką jest utwór Czas nas uczy pogody.

Sierpniowy plan koncertów Dumni z BB! przedstawia się w następujący sposób:
5 sierpnia, godz. 20.30, scena w Parku Słowackiego – John Porter;
6 sierpnia, godz. 20.00, Rynek – EKT Gdynia;
12 sierpnia, godz. 20.30, scena w Parku Słowackiego – JBBO + Karen Edwards;
13 sierpnia, godz. 20.00, Rynek – 6 tenorów, Orkiestra Salonowa Moderato;
14 sierpnia, godz. 18.00, Rynek – Festiwal Kultury Ukraińskiej;
19 sierpnia, godz. 20.30, scena w Parku Słowackiego – Mika Urbaniak;
20 sierpnia, godz. 20.00, Rynek – Pączki w Tłuszczu.

Na wszystkie koncerty z cyklu Dumni z BB! jest oczywiście wstęp wolny.


Letnia Scena Sfery powered by Cavatina
Na nową odsłonę koncertów plenerowych zaprasza również Galeria Sfera. W tym roku jest to Letnia Scena Sfery powered by Cavatina Hall. W każdy piątek, począwszy od 1 lipca aż do 26 sierpnia na placu Bolka i Lolka przed Galerią Sfera mieszkańcy Bielska-Białej będą mieli okazję spędzić popołudnia i wieczory przy muzyce na żywo. Początek bezpłatnych koncertów o godz. 18.00. I tak 1 lipca wystąpi Lordofon – grupa założona trzy lata temu w Warszawie przez Macieja Poredę (MC) i Michała Jurka (producent). Artyści prezentują niebanalną mieszankę rapu z muzyką miejską i gitarową alternatywą. W 2020 r. Lordofon wydał swoją debiutancką płytę Koło, która znalazła się na 6. miejscu najchętniej kupowanych płyt 2020 r. w Polsce.

Kolejne koncerty Letniej Sceny Sfery powered by Cavatina to:
8 lipca, godz. 18.00 – Bass Astral;
15 lipca, godz. 18.00 – Edi Sanchez & The Latin Lovers;
22 lipca, godz. 18.00 – Sandecki Brothers;
29 lipca, godz. 18.00 – Sonar Live Act.


Letnie Brzmienia
Plenerowe koncerty odbywać się będą także na łące pod Dębowcem na Letnie Brzmienia zaprasza w lipcu i sierpniu firma Good Taste. Wystąpią tam najpopularniejsi polscy artyści.

W pierwszym koncercie 15 lipca o godz. 20.00 pod Dębowcem pojawi się Ralph Kaminski – wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków. Artysta tworzy autorską muzykę, którą trudno zaszufladkować i sklasyfikować. Wokalista jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień: Grand Prix festiwalu CARPATHIA 2011 czy głównej nagrody na Międzynarodowym Kampusie Artystycznym FAMA 2013. W 2019 r. Ralph Kaminski zdobył Grand Prix Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki Złotego Tukana oraz Tukana Publiczności podczas 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W 2020 r. otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego oraz tytuł Mężczyzny Roku polskiego wydania magazynu Glamour. Jest laureatem Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna.

Kolejne koncerty Letniego Brzmienia w Bielsku-Białej zaplanowano 22 lipca i wtedy wystąpi pod Dębowcem Sobel oraz 7 sierpnia, kiedy zaśpiewa sanah.

źródło/foto UM Bielsko-Biała

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt