Muzeum Narciarstwa – coraz bliżej budowy nowej atrakcji w Wiśle. Kiedy powstanie?

Wisła, wkrótce stanie się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem do odwiedzenia dla miłośników narciarstwa i sportów zimowych. W samym centrum miasta, w parku Kopczyńskiego, pojawi się Muzeum Narciarstwa. Miasto wystąpiło o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej na budowę.

Muzeum Narciarstwa - Skarbnica Historii i Pasji

Muzeum Narciarstwa w Wiśle nie będzie zwykłym miejscem, w którym zgromadzone są eksponaty. To skarbnica historii narciarstwa, która przybliży odwiedzającym nie tylko osiągnięcia polskich skoczków narciarskich, ale także bogatą historię tego sportu. Prezentowane będą nie tylko medale i puchary wywalczone na skoczniach narciarskich przez takie legendy jak Adam Małysz, ale także jego kolekcja nart, które towarzyszyły mu w trakcie niezwykłej kariery.

Muzeum nie zapomni również o innych wiślańskich zwycięzcach mistrzostw świata i Pucharu Świata w skokach narciarskich, takich jak Piotr Żyła. Będzie to również miejsce, gdzie będą prezentowane trofea olimpijczyków biegaczy i alpejczyków.

Muzeum Narciarstwa nie tylko dostarczy emocji i inspiracji, ale także wpisze się w przestrzeń miasta w nowoczesny sposób. Obecna hala parkowa, która znajduje się w centrum Wisły, zostanie rozebrana, aby zrobić miejsce na nowy obiekt. Ten nowy budynek będzie miał te same gabaryty, jeśli chodzi o rzut poziomy, ale zostanie rozbudowany o drugą kondygnację, co pozwoli na jeszcze lepsze eksponowanie zbiorów muzealnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Stworzenie Muzeum Narciarstwa w Wisle to wspólna inicjatywa, która cieszy się wsparciem lokalnych władz. Marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, burmistrz Wisły, Tomasz Bujok, oraz legendarny skoczek narciarski Adam Małysz, wspólnie dążą do urzeczywistnienia tego projektu.

Dofinansowanie i koszt inwestycji

Warto podkreślić, że Wisła wystąpiła o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej na budowę Muzeum Narciarstwa. Burmistrz Tomasz Bujok spodziewa się wyników naboru pod koniec roku. 

„Złożyliśmy wniosek do śląskiego urzędu marszałkowskiego i czekamy na rozstrzygnięcie. Spodziewamy się, że pod koniec roku pojawią się wyniki. Jeśli otrzymamy dofinansowanie, to natychmiast ogłosimy przetarg na wykonanie. Chcielibyśmy toczyć prace równolegle z rozbudową zaplecza amfiteatru, która już trwa. Chodzi o to, by tę przestrzeń przebudowywać w całości” – powiedział PAP Tomasz Bujok.

Warto zaznaczyć, że na ten moment miasto posiada już projekt i pozwolenie na budowę. Gotowa jest również koncepcja wystawy, która zachwyci odwiedzających. Jeśli miasto otrzyma fundusze zewnętrzne, a potem wyłoni wykonawcę – to prace ruszą w 2024 roku. Z kolei, jak czytamy na Radio Bielsko, otwarcie muzeum mogło by nastąpić wiosną 2025 roku.

Koszt stworzenia Muzeum Narciarstwa jest szacowany na 18-19 milionów złotych.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry