Muzeum “na kółkach” przyjedzie do Żywca

W najbliższe wakacje mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z historią polskich żydów. W żywieckim Zabłociu zagości mobilne muzeum na kółkach. 

Mobilne Muzeum na Kółkach w Żywcu

Żywiec znalazł się wśród 10 zwycięzców konkursu na koordynację działań lokalnych edukacyjnej wystawy mobilnej. Smaczku wydarzeniu dodaje fakt, że historia żywieckiego Zabłocia jest nierozerwalnie związana z wyznawcami judaizmu.

W dniach 1-3 lipca w żywieckim Zabłociu, mieszkańcy będą mieli niepowtarzalną okazję do zwiedzenia tego mikro-muzeum, będącego mobilnym projektem edukacyjnym, przybliżającym historię polskich Żydów i przywracającym pamięć o lokalnych społecznościach żydowskich. 

“Trójwymiarowa makieta sztetla przybliża miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka, kalendarium mówiące o najważniejszych wydarzeniach z historii polskich Żydów, cytaty z przedwojennych pamiętników w j. polskim, jidysz i hebrajskim – to i wiele innych wydarzeń zadzieje się w obecności edukatorów z Muzeum POLIN. Podczas ekspozycji mobilnej wystawy, będzie również prezentacja „Z narażeniem życia…” – wystawy opowiadającej o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej.”-pisze na swoim fb, Żywiecka Fundacja Rozwoju. 

Żywiecka Fundacja Rozwoju zaplanowała dodatkowy program warsztatowy. Będzie zawierać takie elementy jak spacer po Zabłociu z wizytą na kirkucie, warsztaty kulinarne, naukę tańców czy warsztaty wycinanki… W czerwcu odbędzie się koncert z repertuarem muzyki żydowskiej, będący wprowadzeniem do wizyty Mikro-Muzeum na żywieckim Zabłociu. 

foto: FB Muzeum na kółkach

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt