Modernizacja Ulicy Piastowskiej – Nie obejdzie się bez wycinki drzew

foto: MZD

Bielsko-Biała staje w obliczu ambitnego projektu modernizacji ulicy Piastowskiej, który ma na celu znacząco poprawić jakość życia mieszkańców miasta. Inwestycja obejmuje nie tylko remont nawierzchni, ale także rozbudowę całej infrastruktury, w tym ścieżki rowerowej, chodników i zatok autobusowych. Co więcej, projekt uwzględnia modernizację infrastruktury podziemnej oraz instalację nowoczesnego oświetlenia, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Jednakże, decyzja o wycince drzew budzi pewne kontrowersje, choć zapewnia się, że zostaną podjęte kroki kompensacyjne.

Przebudowa Ulicy Piastowskiej: Plan i Cele

Plan modernizacji ulicy Piastowskiej zakłada rozbudowę i poprawę zarówno nawierzchni, jak i infrastruktury drogowej. Jednym z kluczowych elementów tego planu jest budowa ścieżki rowerowej wzdłuż całej ulicy. Projekt zakłada także powstanie aż pięciu nowych rond, co ma na celu poprawę organizacji ruchu na ulicy Piastowskiej. 

Modernizacja tej ulicy nie ogranicza się jedynie do nawierzchni. Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej od samego początku zakładał kompleksową modernizację, która obejmuje również infrastrukturę podziemną. Współpraca z firmą Aqua S. A. umożliwi równoczesny remont sieci podziemnych i przebudowę układu drogowego, co pozwoli na oszczędność czasu i środków.

Jednym z ważnych aspektów modernizacji ulicy Piastowskiej jest wprowadzenie nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia. Nowe oświetlenie będzie nie tylko bardziej efektywne energetycznie, ale także poprawi widoczność na drodze, uczyni ją bezpieczniejszą o każdej porze dnia i nocy oraz wpłynie pozytywnie na estetykę miasta. Oświetlenie będzie dostosowane do potrzeb pieszych i kierowców, a także odpowiednio doświetli przejścia dla pieszych, zwiększając tym samym ich widoczność i bezpieczeństwo.

Wycinka Drzew: Kontrowersje i Rozwiązania

Niestety, w zakresie robót związanych z rozbudową ulicy Piastowskiej znalazła się także kwestia wycinki drzew. Redakcja portalu lubbie.pl zapytała Miejski Zarząd Dróg o jej zakres, jednak odpowiedź jest bardzo lakoniczna. Zdaniem zastępcy dyrektora ds. inwestycyjnych w bielskim MZD, Wojciecha Barteczko, konieczność wycinki drzew wynika zarówno z przebudowy infrastruktury podziemnej, jak i ze względu na stan fitosanitarny niektórych drzew. Istnieje więc konieczność usunięcia niektórych z nich podczas realizacji inwestycji.

Dyrektor Barteczko zapewnił jednak, że w zamian za wycięte drzewa prowadzone będą nasadzenia kompensacyjne. Zostaną posadzone nowe drzewa różnych gatunków, takie jak lipy drobnolistne, jabłonie ozdobne i kasztanowce białe. Są to gatunki trwałe, odporne na warunki miejskie, a przy okazji posiadające spore walory estetyczne. Dodatkowo, podczas budowy wszystkie drzewa, które nie będą wycinane, zostaną odpowiednio zabezpieczone. 

Kosz oraz czas realizacji inwestycji

Szacowana wartość całej inwestycji to 49,1 mln zł. Pozyskane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dofinansowanie wyniesie 22,8 mln zł. 

Aktualnie trudno jest określić dokładny czas trwania inwestycji na ul. Piastowskiej. Niemniej jednak, przy założeniu dofinansowania, rozpoczęcie realizacji planowane jest na rok 2024. Cały projekt będzie prowadzony etapami, dostosowując się do możliwości finansowych miasta oraz w celu minimalizacji utrudnień dla mieszkańców.

Zgodnie z deklaracją we wniosku aplikacyjnym, inwestycja powinna zostać zakończona do roku 2027. 

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry