Mirosław Bryś został Generałem Wojska Polskiego

Mirosław Bryś generałem wojska polskiego

W święto Konstytucji 3 maja prezydent Andrzej Duda mianował ośmiu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralski. Awans otrzymał m.in. Mirosław Bryś, w przeszłości związany z naszym regionem.

Mirosław Bryś generałem brygady

Panowie, stanowicie emanację polskiego wojska, które jest dzisiaj tarczą narodu – powiedział prezydent podczas wręczania nominacji 

Uroczystości związane z nominacjami miały miejsce w Pałacu Prezydenckim. Akt mianowania, na generała brygady Wojska Polskiego, został wręczony płk Mirosławowi Brysiowi – urodzony w Bielsku-Białej, absolwent Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. M. Konopnickiej w Milówce.

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Uroczystości były zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I wojnie światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.

foto. radio olsztyn

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

Przewiń do góry