Mirosław Bryś został Generałem Wojska Polskiego

Mirosław Bryś generałem wojska polskiego
Warszawa, 03.05.2023. Prezydent RP Andrzej Duda (C), wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (L) oraz szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Mirosław Bryś (P) podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskiej oficerom Wojska Polskiego, 3 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. (amb) PAP/Radek Pietruszka

W święto Konstytucji 3 maja prezydent Andrzej Duda mianował ośmiu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralski. Awans otrzymał m.in. Mirosław Bryś, w przeszłości związany z naszym regionem.

Mirosław Bryś generałem brygady

Panowie, stanowicie emanację polskiego wojska, które jest dzisiaj tarczą narodu – powiedział prezydent podczas wręczania nominacji 

Uroczystości związane z nominacjami miały miejsce w Pałacu Prezydenckim. Akt mianowania, na generała brygady Wojska Polskiego, został wręczony płk Mirosławowi Brysiowi – urodzony w Bielsku-Białej, absolwent Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. M. Konopnickiej w Milówce.

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Uroczystości były zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I wojnie światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.

foto. radio olsztyn

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt