Mieszkańcy zablokują drogę w trakcie trwania Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Członkowie Stowarzyszenia Bezpieczna Obwodnica Ustronia ogłosili, że wraz z mieszkańcami miasta planują zablokować drogę wojewódzką 941 na czas trwania Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się 29 lipca i potrwa do 6 sierpnia. Głównym powodem takiej decyzji jest tragiczny wypadek, który miał miejsce w październiku 2022 roku i zakończył się śmiercią 15-latka. Ale to jedyny powód.

Śmiertelny wypadek na skrzyżowaniu DW 941 w Ustroniu

13 października doszło do tragicznego wypadku na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 941 z ulicą Akacjową w Ustroniu. 15-latek został potrącony przez pojazd i zmarł tydzień później w szpitalu w Katowicach. To zdarzenie wstrząsnęło społecznością Ustronia i wywołało duże obawy dotyczące bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu.

Niestety, w styczniu tego roku doszło tam do kolejnego wypadku, w którym 15-letnia osoba została potrącona, ale na szczęście przeżyła. W odpowiedzi na te tragiczne zdarzenia, 3 marca na skrzyżowaniu wprowadzono pewne zmiany, takie jak zablokowanie wlotu ulicy Akacjowej oraz zabudowanie zatoki do kontroli ruchu na odcinku DW 941. Jednak Stowarzyszenie Bezpieczna Obwodnica Ustronia uważa, że te działania nie rozwiązują problemu i zgłasza swoje postulaty w celu poprawy bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu.

Postulaty Stowarzyszenia Bezpieczna Obwodnica Ustronia

Stowarzyszenie Bezpieczna Obwodnica Ustronia przedstawiło szereg postulatów mających na celu poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu DW 941 z ulicą Akacjową. Poniżej znajdują się najważniejsze z nich:

  • została utrzymana dwukierunkowa komunikacja na łączniku między ulicą Katowicką, a 3-go Maja, 
  • zainstalowano  na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania z ulicą Akacjową na DW 941 wzbudzanej sygnalizacji świetlnej pracującej w trybie “ALL RED”

Ponadto, mieszkańcy Ustronia złożyli petycję, w której popierają postulaty Stowarzyszenia Bezpieczna Obwodnica Ustronia i dodatkowo domagają się postawienia fotoradaru w tym miejscu. Petycję podpisało około 800 osób, co świadczy o tym, że bezpieczeństwo na skrzyżowaniu DW 941 z ulicą Akacjową jest kwestią istotną dla społeczności Ustronia.

Spotkanie w sprawie bezpieczeństwa na skrzyżowaniu

Na początku czerwca odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Bezpieczna Obwodnica Ustronia, władze Ustronia, policja oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. W trakcie spotkania omówiono wprowadzone zmiany, takie jak zamknięcie wlotu ulicy Akacjowej i zatoki do kontroli ruchu, które przyczyniły się do zmniejszenia prędkości kierowców na skrzyżowaniu.

Jednym z postulatów przedstawionych na spotkaniu było odblokowanie wjazdu na ulicę Akacjową przy jednoczesnym zablokowaniu wyjazdu z niej. Niestety, ten postulat nie został uwzględniony. Dopiero 30 czerwca podjęto decyzję o odblokowaniu ulicy Akacjowej, o co Stowarzyszenie Bezpieczna Obwodnica Ustronia apelowało od lutego tego roku. Ważne jest jednak zaznaczyć, że głównym celem społeczników jest ograniczenie prędkości na skrzyżowaniu i zainstalowanie wzbudzanej sygnalizacji świetlnej.

Blokada drogi wojewódzkiej 941 podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej

W wyniku braku reakcji ze strony władz wojewódzkich i Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, na spotkaniu, które odbyło się w środę 5 lipca w OSP Ustroń-Polanaczłonkowie, Stowarzyszenia Bezpieczna Obwodnica Ustronia postanowili zablokować drogę wojewódzką 941 na czas trwania Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który odbywa się od 29 lipca do 6 sierpnia. Po spotkaniu wysłano ponownie pisma do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach oraz do marszałka Jakuba Chełstowskiego. 

Rezygnacja z blokady drogi w czasie trwania Tygodnia Kultury Beskidzkiej możliwa jest jedynie po pisemnym zapewnieniu dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Pana Zbigniewa Tabora lub Pana Marszałka o podjęciu decyzji zgodnych z oczekiwaniami mieszkańców – przestrzegają społecznicy.

CZYTAJ TAKŻE:

Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Beskidach, które odbywa się w kilku miejscowościach, takich jak Wiśla, Szczyrk, Żywiec, Istebna czy Jabłonków. Blokada drogi wojewódzkiej 941 ma przyciągnąć uwagę uczestników i gości Tygodnia Kultury Beskidzkiej do problemu bezpieczeństwa na skrzyżowaniu DW 941 z ulicą Akacjową i zwrócić uwagę władz na potrzebę podjęcia działań w celu poprawy sytuacji.

foto. Wikipedia Źródło: eska.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt