Mieszkańcy walczą o “Aleję Kasztanową” – do wycinki ma pójść 58 drzew

foto: petycjeonline.com

Aleja Kasztanowa w Grodźcu, w Gminie Jasienica, jest znana i ceniona przez mieszkańców za swoje potężne drzewa, głównie kasztany, które rosną wzdłuż drogi prowadzącej do lasu i Rezerwatu Dolina Łańskiego Potoku. Te majestatyczne drzewa, które mogłyby stać się pomnikami przyrody, stanowią integralną część krajobrazu i historii miejscowości. Niestety, nad tą malowniczą aleją zawisła groźba wycinki.

Planowana przebudowa ulicy Kasztanowej

Władze Gminy Jasienica złożyły wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o zgodę na wycięcie wszystkich 58 drzew rosnących wzdłuż ulicy Kasztanowej. Ma to związek z planowaną przebudową drogi oraz budową chodnika. Brak pobocza i niebezpieczeństwo spacerowania skrajem drogi to poważne problemy, które władze chcą rozwiązać. Jednak pojawiają się pytania, czy nie można znaleźć sposobu na modernizację ulicy bez konieczności wycinki drzew.

Mieszkańcy zadają sobie pytanie, czy w dobie zaawansowanej technologii budowlanej naprawdę nie można znaleźć rozwiązania, które pozwoliłoby na zachowanie drzew. Istnieją technologie, które umożliwiają budowę chodników i dróg bez uszczerbku dla roślinności. Wątpliwości budzi także, czy na etapie projektowania inwestycji rozważano alternatywne rozwiązania, które uwzględniałyby ochronę drzew. Mieszkańcy zastanawiają się również, czy przed podjęciem decyzji przeprowadzono ekspertyzę dendrologiczną stanu zdrowotnego drzew.

W obliczu planowanej inwestycji, która ma także na celu zagospodarowanie wydobytych wód geotermalnych w pobliżu ulicy Kasztanowej, mieszkańcy wyrażają swoje niezadowolenie i protestują przeciwko wycince. Apelują do władz Gminy Jasienica oraz Starostwa Powiatowego o zachowanie 58 drzew i ustanowienie ich pomnikami przyrody. Dla wielu pokoleń drzewa te są symbolem miejsca, gdzie zbierali kasztany na zajęcia plastyczne, podziwiali ich kwitnienie w maju i spędzali czas z rodziną.

W mediach społecznościowych pojawiła się petycja, mieszkańcy chcą zapobiec wycince drzew. “Tym razem proszę wszystkich o wsparcie! Podpisy zbieramy w imię wspólnego dobra, ponieważ postępowania Gminy Jasienica w ostatnich latach działają na szkodę zasobów przyrodniczych gminy.” – informuje, Daria Golik. 

Link do petycji znajduje się: TUTAJ

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt