Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek 2023 w Bielsku-Białej

Kapela Beskidek z Domu Kultury Włókniarzy fot. Piotr Wyparło

Miłośnicy polskiej muzyki kolędowej mają powód do ekscytacji – zbliża się 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. To wydarzenie nie tylko cieszy się mianem jednego z największych kolędowych przeglądów w Europie, ale również uchodzi za jeden z największych amatorskich festiwali muzycznych w Polsce. Grudniowe eliminacje odbędą się również w Bielsku-Białej.

Historia Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

Historia festiwalu zaczęła się w najstarszym kościele w Będzinie, w historycznej świątyni Świętej Trójcy na wzgórzu zamkowym, miejscu z ponad 700-letnią historią. Inicjatywa festiwalu wyszła spod zapału młodzieży i ks. Piotra Pilśniaka, wikarego parafii. Od pierwszych edycji zgromadził on kilkaset uczestników, a od IX edycji liczba solistów i grup wzrosła do imponujących 1800. Łącznie wzięło udział około 35 tysięcy uczestników.

Wśród setek tysięcy głosów, które rozbrzmiewały podczas festiwalu, pojawiły się nieznane wówczas osoby, które dziś są znane i cenione. Wśród nich Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Lampert, Margaret czy Piotr Lempa, który dziś zdobywa serca publiczności na scenach całej Europy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Festiwal to nie tylko wyjątkowe wydarzenie muzyczne, ale także platforma promocji dla młodych talentów. To szansa na przybliżenie roli, jaką polska tradycja kolędowa odgrywa w kształtowaniu narodowego ducha. Ponadto, festiwal wspiera popularyzację tradycji regionalnych i folklorystycznych, zarówno pod względem muzyki, jak i strojów oraz obrzędowości.

Jak przebiega konkurs?

Festiwal ma dwuetapowy przebieg. W grudniu, w niemal 40 miastach w Polsce i za granicą, odbywają się eliminacje, otwarte dla wszystkich powyżej 6. roku życia. Uczestnicy mogą śpiewać solo lub w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty. Wśród prezentowanych kolęd, jedna musi być tradycyjną polską kolędą bądź pastorałką. 

Następnie, najlepsi wykonawcy wybrani przez jurorów, przechodzą do trzydniowych przesłuchań finałowych w styczniu, w Będzinie, uznawanym za stolicę polskiej kolędy i pastorałki.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek 2023 - Tegoroczna edycja

Tegoroczne grudniowe eliminacje odbędą się w 31 miastach na terenie całej Polski oraz na Litwie, Ukrainie, Białorusi i po raz pierwszy – we Włoszech. Dla mieszkańców diecezji bielsko-żywieckiej, eliminacje odbędą się 12 grudnia w Bielsku-Białej (Miejski Dom Kultury – Dom Kultury “Włókniarzy”).

Wspaniałym zwieńczeniem festiwalu będzie finał, który odbędzie się w dniach 11-14 stycznia 2024 r. w hali widowiskowo-sportowej Będzin Arena. Ubiegłoroczna pula nagród dla zwycięzców wyniosła ponad 100 tysięcy złotych.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt