...

Maria Krystyna Habsburg – Gdyby żyła, obchodziła by dziś swoje 100 urodziny

Księżna Maria Krystyna Habsburg to postać niezwykle interesująca i inspirująca, która zmarła w wieku 88 lat, pozostawiając po sobie nie tylko niezwykłą historię życia, ale także piękne wspomnienia dla Polski i innych krajów, gdzie spędziła swoje życie. Gdyby żyła, obchodziła by dziś swoje 100 urodziny. 


Księżna Maria Krystyna Habsburg – Dzieciństwo i Młodość

Maria Krystyna urodziła się 8 grudnia 1923 roku w Żywcu jako drugie dziecko Karola Habsburga i Alicji Ankarcrony. Jej imiona, Maria i Krystyna, zostały nadane na cześć matki chrzestnej, królowej Hiszpanii. Niestety, ze względu na związek morganatyczny swoich rodziców, nie była uwzględniana w linii sukcesji do tronu austriackiego. Młodość spędziła w rodzinnym Żywcu, gdzie uczyła się wyłącznie prywatnie, zdając jednak egzaminy w państwowych szkołach.

Warto podkreślić, że mimo trudnych okoliczności jej rodziny, Maria Krystyna była zdeterminowana do zdobywania wiedzy i rozwoju osobistego. To właśnie w tym okresie kształtowała się jej niezwykła siła charakteru.

Wojenna Trauma i Praca Medyczna

II wojna światowa przyniosła rodzinie Habsburgów wiele cierpień. Zamek żywiecki został zajęty przez gestapo, a Maria Krystyna wraz z matką i rodzeństwem była przetrzymywana w quasi areszcie domowym. Po nieudanych próbach germanizacji zostali przeniesieni do Wisły. Matka Krystyny, Alicja, była już zaangażowana w działalność konspiracyjną na rzecz ZWZ. W wyniku prawdopodobnej dekonspiracji zostali wywiezieni na roboty przymusowe do Niemiec. Maria Krystyna pracowała tam jako pomoc lekarska w klinice okulistycznej.

To właśnie okres wojenny ukształtował jej determinację do pomagania innym i skierował ją na ścieżkę służby społecznej. Jej praca medyczna w trudnych warunkach to przykład poświęcenia dla innych.

Życie Po Wojnie

Po zakończeniu wojny Maria Krystyna postanowiła podjąć studia medyczne na Uniwersytecie Wiedeńskim. Przerwała je jednak i wróciła do Polski, gdzie mieszkała w Krakowie. Następnie kontynuowała studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale także przerwała je, tym razem z powodu przeprowadzki do Szwecji. W 1949 roku, potomkowie Karola Habsburga otrzymali tytuł książąt Altenburga nadany im przez arcyksięcia Ottona von Habsburga.

Maria Krystyna mieszkała przez wiele lat w Szwecji i Szwajcarii, gdzie angażowała się charytatywnie. W 1970 roku została przyjęta do Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich w Rzymie. W 1993 odzyskała polskie obywatelstwo i wróciła na stałe do Polski. W 1999 roku odwiedziła siedzibę swojego rodu, Żywiec, po niemal 60 latach nieobecności.

W grudniu 2011 została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała także tytuł honorowego obywatela Żywca.

Maria Krystyna Habsburg zmarła nad ranem, we śnie, w swoim mieszkaniu w Nowym Zamku Habsburgów w Żywcu. Została pochowana 11 października 2012 w rodzinnej krypcie żywieckiej konkatedry.

100 urodziny Marii Krystyny Habsburg

Z okazji setnej rocznicy urodzin Marii Krystyny Habsburg, Rada Miejska Żywca uchwaliła, że rok 2023 będzie obchodzony jako Rok Jej Imienia. W dniu urodzin księżnej zaplanowano kilka wydarzeń na terenie miasta. Szczegóły można przeczytać w artykule poniżej:

100 urodziny księżnej Marii Krystyny Habsburg w Żywcu – PROGRAM
06
gru
Wiadomości Żywiec

100 urodziny księżnej Marii Krystyny Habsburg w Żywcu – PROGRAM

źródło: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

AKTUALNOŚCI

Odszedł Andrzej Czul – wieloletni trener i zawodnik TS Soła Żywiec

0
Z wielkim żalem i smutkiem społeczność TS Soła Żywiec przyjęła wiadomość o śmierci Andrzeja Czula – osoby, która przez wiele lat była integralną częścią...

Świąteczna magia w Lipniku: rozświetlenie dzielnicy już 8 grudnia

0
8 grudnia o godzinie 16:30 mieszkańcy Lipnika i okolic spotkają się, by wspólnie celebrować rozświetlenie świątecznych iluminacji w swojej dzielnicy. Wydarzenie, które odbędzie się...

Gala charytatywna „Rękawice Nadziei” w Żywcu: emocje, sport i wsparcie potrzebujących

0
Już 14 grudnia 2024 roku w Beskidzkim Browarze Rzemieślniczym w Żywcu odbędzie się niezwykłe wydarzenie, które połączy sportowe emocje z pomocą potrzebującym. Gala charytatywna...

Świąteczny autobus w Bielsku-Białej: Śnieżkobus powraca z atrakcjami i konkursem

0
Od 6 grudnia mieszkańcy Bielska-Białej mogą korzystać z wyjątkowego, świątecznego autobusu Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego – Śnieżkobusa. To nie tylko środek transportu, ale także mobilna...

Studenci zarządzania pomagają bezdomnym zwierzętom – projekt „Łapy w potrzebie” na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim

0
Studenci trzeciego roku zarządzania z Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego angażują się w tegoroczną edycję olimpiady społecznej „Zwolnieni z Teorii”. W ramach projektu „Łapy w potrzebie” podejmują...