Malinowska Skała – Beskid Śląski – Jaki szlak wybrać?

malinowska skała szlaki beskid śląski

Malinowska Skała, położona na głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry, to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Beskidzie Śląskim. Co roku przyciąga ona tysiące turystów, którzy chętnie podziwiają piękno okolicznych krajobrazów. Na szczycie Malinowskiej Skały znajduje się imponująca wychodnia skalna, która jest symbolem Beskidu Śląskiego i często pojawia się na widokówkach i zdjęciach. To właśnie stąd roztacza się najpiękniejszy widok na Beskidy, który przyciąga turystów z całego kraju. Planując wizytę w Beskidzie Śląskim, warto zwrócić uwagę na Malinowską Skałę – to miejsce, które nie może zostać pominięte na turystycznej mapie regionu.

Malinowska Skała

Malinowska Skała to zwornikowy szczyt o wysokości 1152 m n.p.m. w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Z tej kulminacji biegnie grzbiet na północny zachód przez Malinów aż do Przełęczy Salmopolskiej oraz ku południu w kierunku Baraniej Góry. Na północ odchodzi od niej grzbiet ku Skrzycznemu, zaś na wschód wyróżnia się krótki grzbiecik Kościelca.

Masyw Malinowskiej Skały, jak i cały grzbiet, biegnący od niej przez Malinów i Przełęcz Salmopolską aż po Kotarz, zbudowany jest z unikalnych zlepieńców z Malinowskiej Skały. Te zlepieńce z kwarcu zawierają okruchy łupków mikowych, granitów i ziarna skaleni, co jest cechą charakterystyczną i spotykaną tylko w Beskidzie Śląskim oraz Beskidzie Śląsko-Morawskim. Skała ta tworzy nieciągły poziom, który składa się z szeregu izolowanych soczewek. Składniki te można łatwo wyróżnić w litej płycie pokrywającej szczyt Malinowskiej Skały lub też dostrzec – jako produkt współczesnego wietrzenia – wśród żwiru pokrywającego ścieżkę.

Malinowska Skała jest także jednym z najpopularniejszych punktów widokowych w Beskidzie Śląskim, oddalonym tylko o 6 km od Szczyrku. W ostatnim czasie jest chętnie odwiedzany, zwłaszcza przez miłośników pięknych wschodów i zachodów słońca. W 1970 roku w stokach góry odkryto Jaskinie Malinkę o długości korytarzy wynoszącej 16 m, a od 1977 roku wychodnia jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Warto zatem zadbać o elementy środowiska naturalnego, które ją otaczają, aby chronić to niezwykłe miejsce w Beskidzie Śląskim.

Malinowska Skała jest także jednym z najpopularniejszych punktów widokowych w Beskidzie Śląskim, oddalonym tylko o 6 km od Szczyrku. W ostatnim czasie jest chętnie odwiedzany, zwłaszcza przez miłośników pięknych wschodów i zachodów słońca. W 1970 roku w stokach góry odkryto Jaskinie Malinkę o długości korytarzy wynoszącej 16 m, a od 1977 roku wychodnia jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Warto zatem zadbać o elementy środowiska naturalnego, które ją otaczają, aby chronić to niezwykłe miejsce w Beskidzie Śląskim.

Około 60 m na północ szczytu, tuż przy szlaku turystycznym, zlepieniec ten buduje sporą wychodnię skalną, tzw. Malinowską Skałę w kształcie rozczłonkowanej ambony o wymiarach 6 × 14 × 5 m. Na ścianach wychodni widać interesujące formy wietrzenia, m.in. dość głęboką niszę. Wychodnia na Malinowskiej Skale jest co najmniej od połowy XX w. jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli Beskidu Śląskiego. Jej fotografie znajdują się praktycznie we wszystkich publikacjach krajoznawczych opisujących te góry, jest też przedstawiana na niezliczonych wzorach kart pocztowych. Od 1977 roku wychodnia ta jest objęta ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej. W stokach góry znajduje się m.in. Jaskinia Malinka o długości korytarzy 16 m, odkryta w 1970 r. Na północno-zachodnich stokach Malinowskiej Skały, w dużej niszy osuwiskowej, znajduje się – stanowiący dużą rzadkość w Beskidach – naturalny, całoroczny stawek o średnicy ok. 10 m.

Jak dotrzemy na Malinowską Skałe?

Istnieje kilka możliwości, by dotrzeć na szczyt Malinowskiej Skały. Szlaki prowadzące w tamtą stronę nie są zbyt wymagające, jednak należy zachować szczególną ostrożność podczas wędrówki zimą lub w deszczowe dni. Warunki pogodowe mogą być śliskie i mokre, co zdecydowanie utrudnia marsz. W okresie letnim, podróż na Malinowską Skałę zazwyczaj przebiega szybciej, a zapierające dech w piersiach widoki stanowią dodatkową atrakcję. 

Czerwony szlak na Malinowską Skałę

Szlak czerwony na Malinowską Skałę jest wyjątkowo urozmaiconą trasą, z pewnością godną uwagi dla miłośników górskich wędrówek. Wyprawę rozpoczynamy z parkingu zlokalizowanego na Przełęczy Salompolskiej, gdzie mieści się znany zajazd “Biały Krzyż”. 

Już na początku trasy będziemy musieli pokonać dość wymagającą część, wiodącą stromą drogą. Niemniej jednak, już po około 30 minutach wędrówki osiągniemy płaski szczyt Malinowej. W kolejnym etapie naszej wyprawy kierujemy się w kierunku Jaskini Malinowskiej, która z pewnością dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Aby wejść do niej, musimy pokonać kilka stopni na metalowej drabince, toteż warto zaopatrzyć się w przeciwdeszczowe okrycie oraz czołówkę, co zwiększy nasze bezpieczeństwo podczas eksplorowania wnętrza jaskini.

Po niezwykle urokliwej wizycie w Jaskini Malinowskiej, kontynuujemy naszą wspinaczkę, podążając w górę stromą ścieżką, która zaprowadzi nas bezpośrednio na szczyt Malinowskiej Skały. Długość trasy prowadzącej z Przełęczy Salompolskiej na szczyt wynosi około 7 kilometrów, z uwzględnieniem drogi powrotnej.

Zielony szlak z Góry Skrzyczne

Najszybszym sposobem dotarcia na Malinowską Skałę jest wybranie szlaku zielonego rozpoczynającego się ze Skrzycznego. Jednakże, najpierw trzeba dostać się na szczyt, co można zrobić pieszo lub kolejką krzesełkową, która czynna jest w godzinach od 9:00 do 17:00 każdego dnia. 

Trasa wiodąca ze szczytu Skrzycznego na Malinowską Skałę prowadzi szeroki szlak, który w sprzyjających warunkach, szczególnie w weekendy, bywa oblegany przez miłośników turystyki górskiej. Pomimo, że droga ta nie prowadzi po płaskim terenie, to jednak przewyższenia są łagodne i bez większych trudności można się nią przemieszczać.

Mijamy kolejno szczyty Małego Skrzycznego (1211 m n.p.m.) i Kopy Skrzyczeńskiej (1189 m n.p.m.), a dzięki temu, że szlak wiedzie odkrytym grzbietem, towarzyszą nam niezwykłe widoki na sąsiednie beskidzkie szczyty oraz masywy Babiej Góry i Pilska. Przy sprzyjającej aury, zobaczymy nawet Tatry!

Najbardziej wymagającym etapem wędrówki jest samo podejście pod Malinowską Skałę, gdzie teren staje się stromy i kamienisty, ale za to naszym oczom ukazuje się cel naszej wędrówki – malownicza i imponująca Malinowska Skała.

Długość trasy prowadzącej ze Skrzycznego na szczyt Malinowskiej Skały wynosi około 8 kilometrów, z uwzględnieniem drogi powrotnej.

Żółty szlak z Lipowej

Rozpoczynamy naszą wędrówkę w pobliżu siedziby nadleśnictwa w Lipowej Ostre. Pierwszy fragment szlaku jest stosunkowo łatwy i jednostajny, towarzyszy nam asfaltowa droga, a my podążamy wzdłuż malowniczego strumienia.

Po upływie około godziny od rozpoczęcia naszej wędrówki, na nas czeka kamienista droga, a szlak zaczyna stawać się coraz bardziej wymagający. Na szczęście, z każdym kolejnym metrem, staje się coraz łatwiej. Kolejny odcinek prowadzi nas wygodnymi leśnymi ścieżkami, gdzie będziemy kontynuować wspinaczkę, ale już zdecydowanie mniej wymagającą.

Wkrótce, po około godzinie od wejścia do lasu, zostaniemy nagrodzeni malowniczymi widokami na okoliczne wzgórza, a po chwili dostrzeżemy cel naszej wędrówki. Żółty szlak doprowadzi nas do skrzyżowania pod Malinowską Skałą, gdzie skręcimy w górę zielonym szlakiem. Po kilkunastu minutach osiągniemy szczyt.

Długość trasy prowadzącej z Lipowej na szczyt wynosi około 14 kilometrów, z uwzględnieniem drogi powrotnej.

foto: Onet Podróże

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

Przewiń do góry