Majówka w Bielsku-Białej zbliża się wielkimi krokami. Przed nami długi weekend kwietniowo-majowy i wiele ciekawych wydarzeń. Co się będzie działo w mieście?
Uroczystości 3 maja
Godz. 10.00 na placu Ratuszowym zostanie odśpiewany hymn państwowy i nastąpi wciągnięcie na maszt flagi państwowej. Potem zaplanowano przemówienia: Prezydenta Miasta Bielska-Białej, przedstawiciela organizacji kombatanckich oraz młodzieży, a także defiladę Kompanii Honorowej 18 Batalionu Powietrznodesantowego Wojska Polskiego z Bielska-Białej. Pod pomnikiem Konfederatów zostaną złożone kwiaty.
Godz. 10.30 nastąpi przemarsz wojska, policji, straży pożarnej, przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich, Młodzieżowej Rady Miasta, Bielskiej Orkiestry Dętej – formacji wojskowej, pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, harcerzy ZHP i ZHR oraz stowarzyszeń i szkół ulicami: ks. Stanisława Stojałowskiego, Wzgórze, przez Rynek, Cieszyńską do katedry św. Mikołaja.
Godz. 11.00 w katedrze św. Mikołaja odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny.
Godz. 17.30 w BCK otwarta zostanie wystawa Wokół Konstytucji 3 maja, na której prezentowane będą plakaty, plansze, ogłoszenia, afisze, druki ulotne.
Godz. 18.00 rozpocznie się koncert Witaj majowa jutrzenko, w którym wystąpią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Uniwersyteckiej z Wrocławia pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego oraz soliści: Justyna Bujak, Aleksander Kruczek, Sławomir Naborczyk i Mirosław Niewiadomski. Koncert poprowadzi Regina Gowarzewska.
Koncertowy akcent BCK przygotowuje również 1 maja na bielskim Rynku. Pod hasłem Kiedy maj w duszy gra o godz. 18.00 koncert muzyki rozrywkowej da Bielska Orkiestra Dęta.
Majówka na Szyndzielni
1 maja na Szyndzielni rozgości się strefa kulinarna. O godz. 11.30 dla pierwszych 100 osób przygotowane zostaną – darmowa degustacja oscypków z żurawiną, pokaz kulinarny restauracji Dębowa, gotowanie na żywo tradycyjnego żuru, poczęstunek 100 porcji zupy; będą też stoiska gastronomiczne z grillem i napojami. Dla dzieci organizowane będą zabawy z animatorami, balonowe zwierzaki, bańki mydlane, warsztaty tworzenia okazjonalnych przypinek. W przypadku niepogody impreza zostanie przeniesiona na 3 maja.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi, dlatego na wieży widokowej na Szyndzielni wywieszona zostanie największa w Beskidach polska flaga. O godz. 12.00 zaplanowano uroczyste odśpiewanie hymnu przez uczniów Szkoły Kadetów im. Tadeusza Kościuszki.
Przez całe dwa dni organizowane będą przejazdy wyjątkową gondolą VIP Kolei Linowej Szyndzielnia. W strefie rowerowej trwać będą dni testowe Prime Bicycles, polskiej marki rowerowej, w programie spotkania z ekspertami, darmowe jazdy testowe, na które obowiązują zapisy. Przygotowana zostanie także strefa chillout, a w niej na chętnych czekać będą leżaki i górskie kąpiele słoneczne oraz stoiska gastronomiczne z grillem i napojami.
Pokaz Ognia – Fireshow
2 maja na placu Chrobrego będzie miał miejsce pokaz ognia w wykonaniu Teatr Ognia Tesserakt. W ramach wydarzenia wykonany zostanie przegląd artystów fireshow prezentujących występy różnego nurtu: iluzji, komedii, sztuki teatralnej i sztuki tanecznej. ZMIANA TERMINU! Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.
Dzień Kolorów Holi
30 kwietnia będzie najbardziej kolorowym dniem w Bielsku-Białej. Organizatorzy przygotowali dla Was:
-Kolorowe PROSZKI HOLI 9 kolorów
–Najlepszy muzyczny klimat
–Wyrzutnie proszków Holi
–Kolorową watę cukrową
Przyjdź z przyjaciółmi na tą niepowtarzalną imprezę i tańcz przy muzyce najlepszych DJ’ów.
Międzynarodowy Dzień Tańca w Galerii Sfera
29 kwietnia na parkingu zewnętrznym Galerii SFERA odbędzie się wielka impreza, w której weźmie udział 500 uczestników i 50 zespołów. Zaprezentują oni swoje umiejętności taneczne w występach przez maksymalnie 3 minuty. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił na scenie lub po prostu podziwiać i dopingować uczestników. Zgłosić się można tutaj.
Dostępna będzie również strefa food truck.
Majówka w Parku Słowackiego
Jednak majówkowe atrakcje w Bielsku-Białej odbywać się będą już 29-30 kwietnia w Parku Słowackiego. Całe wydarzenie poprzedzi parada. Na ulice miasta wyjdą rycerze z różnych epok, nie zabraknie też postaci z baśniowych krain, Władcy Pierścieni, Gwiezdnych Wojen czy Mad Maxa.
W wiosce rycerskiej prezentowana będzie broń, odbędą się warsztaty i pokazy kuchni średniowiecznej, nauka pisania u skryby, odsłaniane będą tajemnice zielarni. W programie także turniej rycerzy i wojów, nauka średniowiecznego tańca, strefa animacji z dmuchańcami, klaunami i różnymi atrakcjami. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.