...

Likwidacja oddziału pulmonologicznego w Bystrej – Nie ma kto leczyć

Z dniem dzisiejszym, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej zamknie oddział pulmonologiczny i niewydolności oddechowej, który pozostawał zawieszony od wiosny. Decyzja o likwidacji oddziału wynika z problemów kadrowych i reorganizacji szpitala. Przesunięte łóżka mają trafić na inne oddziały, a pacjenci nadal będą mogli korzystać z opieki w zakresie chorób układu oddechowego.

Likwidacja oddziału pulmonologicznego w Bystrej

Z dniem 1 października oddział pulmonologiczny i niewydolności oddechowej w Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej zostanie definitywnie zlikwidowany. Decyzja o zamknięciu była konsekwencją trwających problemów kadrowych, które rozpoczęły się końcem 2023 roku, kiedy to lekarze oddziału złożyli wypowiedzenia. Głównym powodem ich odejścia nie były kwestie finansowe, lecz konflikt z dyrekcją szpitala. Po nieudanych negocjacjach i braku zmiany na stanowisku dyrektora, lekarze zdecydowali się na odejście z pracy z końcem marca 2024 roku. W wyniku tego, oddział został zawieszony na trzy miesiące, a później przedłużono tę decyzję o kolejne trzy miesiące, do końca września. Z powodu braku możliwości zatrudnienia nowych pulmonologów, szpital podjął decyzję o ostatecznym zamknięciu oddziału.

Reorganizacja szpitala i przyszłe plany

Jak informuje portal bielsko.biala.pl, w wyniku likwidacji oddziału pulmonologicznego, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej przekształci swoje zasoby łóżkowe. Z 22 łóżek zlikwidowanego oddziału, 13 trafi na oddział szybkiej diagnostyki pulmonologicznej, zwiększając jego pojemność z 20 do 33 miejsc, natomiast pozostałe 9 łóżek zostanie przesunięte na oddział chorób wewnętrznych i niewydolności krążenia, który również zwiększy liczbę łóżek do 33. Mimo tych zmian, ogólna liczba miejsc dla pacjentów w szpitalu pozostanie na niezmienionym poziomie – 165 łóżek.

Pomimo zamknięcia oddziału pulmonologicznego, szpital kontynuuje realizację specjalistycznych usług medycznych. Program leczenia pacjentów z ciężką postacią astmy, który był realizowany na zamkniętym oddziale, został przeniesiony do przyszpitalnej poradni chorób płuc i gruźlicy. Dodatkowo, szpital zapewnia, że nie ogranicza dostępu do świadczeń zdrowotnych w zakresie diagnostyki i leczenia chorób układu oddechowego. Pacjenci wciąż będą mieli możliwość korzystania z usług takich jak bronchoskopia, biopsja płuca, leczenie obturacyjnych chorób płuc, zapaleń opłucnej i płuc, a także terapii zaburzeń oddychania w czasie snu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Aktualności