Letnie GP W skokach narciarskich zaczyna się w Wiśle, znamy skład Biało-Czerwonych

Polska kadra skoczków ma za sobą ostatnie skoki przed rozpoczęciem Letniego Grand Prix w Wiśle. Miejscem zgrupowania podopiecznych trenerów Thurnbichlera, Maciusiaka i Kwiatkowskiego, był obiekt im. Adama Małysza (HS-134), czyli ten sam, na którym już w dniach 22-24 lipca zmierzy się światowa czołówka. I to właśnie ten obóz był decydujący w kwestii decyzji o składzie Biało-Czerwonych na inaugurację sezonu.


Polscy skoczkowie spędzili ostatnie dni w Wiśle Malince, trenując na arenie inauguracji Letniego Grand Prix. Biało-Czerwoni skocznię im. Adama Małysza (K-120 / HS-134) znają niemalże od podszewki, jednak jak wielokrotnie podkreślali, nie jest to obiekt łatwy. Choćby Dawid Kubacki, który w Beskidach wygrywał pięciokrotnie, nie ukrywa że nie przepada za dużą wiślańską skocznią. Nie zmienia to faktu, że w historii cyklu, który po raz pierwszy pojawił się w Wiśle w 2010 roku, polscy skoczkowie na podium stawali już trzydziestokrotnie! Znakomicie naszym reprezentantom poszło także przed rokiem, ponieważ ze zwycięstw cieszyli się wówczas Jakub Wolny oraz wspomniany Kubacki.

Jak będzie w tym roku? Zawody Grand Prix w Wiśle będą debiutem Thomasa Thurnbichlera w roli szkoleniowca polskiej kadry A. Wiosenne i letnie przygotowania naznaczone były pracą u podstaw i wyraźnie wyczuwalną nową energią w szeregach naszych reprezentantów. Według informacji docierających z biało-czerwonej ekipy, dzięki szkoleniowym metodom Austriaka, większość zawodników uporała się już z problemami w pozycji najazdowej, które miały być główną przyczyną ich słabszych występów minionej zimy.

Polacy mieli już okazję do treningu w Szczyrku i Zakopanem, ale też zagranicą, w tym w Planicy i Kranju (Słowenia) oraz Ramsau (Austria). Ostatnie zgrupowanie przed pierwszymi tego lata konkursami odbyło się zgodnie z planem w Wiśle. Pojawili się tam podopieczni trenera Thomasa Thurnbichlera z kadry A (Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Jakub Wolny i Piotr Żyła), podopieczni trenera Macieja Maciusiaka z kadry B (Jan Habdas, Kacper Juroszek, Maciej Kot, Tomasz Pilch, Andrzej Stękała, Aleksander Zniszczoł), a także Stefan Hula, Jarosław Krzak i Klemens Murańka, którzy są przyporządkowani do grupy regionalnej. Nie zabrakło ponadto juniorów prowadzonych przez trenera Daniela Kwiatkowskiego. Przypomnijmy, że w szeregach najmłodszej grupy są: Tymoteusz Amilkiewicz, Klemens Joniak, Adam Niżnik, Wiktor Szozda, Kacper Tomasiak, Jakub Wisełka, Marcin Wróbel, Szymon Zapotoczny, a także aktualnie kontuzjowany Arkadiusz Jojko.

Spoglądając do mediów społecznościowych, można odnieść wrażenie, że naszym skoczkom dopisuje humor. Szerokie uśmiechy w promieniach słońca i skocznią w Wiśle w tle zapowiadają spore emocje już w przyszłym tygodniu. W piątek (22 lipca) skoczków czekają oficjalne treningi oraz pierwsze w sezonie kwalifikacje. W sobotę (23 lipca) konkursowa pięćdziesiątka powalczy o inauguracyjne konkursowe zwycięstwo, a w niedzielę skoczkowie zmierzą się w kolejnych kwalifikacjach i konkursie. Ponownie w programie znajdzie się więc wyłącznie rywalizacja indywidualna. Ostatni drużynowy konkurs w Beskidach został rozegrany w 2019 roku i wówczas na czele stawki byli Polacy. Dodajmy, że przed rokiem Wolnemu i Kubackiemu (który również w pierwszym dniu znalazł się w trójce) na podium towarzyszyli kolejno Austriak Jan Hörl (dwukrotnie) oraz Słoweniec Anže Lanišek.

W składzie naszej reprezentacji na wiślańskie zmagania nie mogło oczywiście zabraknąć wielkiej utytułowanej trójki, czyli Stocha, Kubackiego i Żyły. Wysoko można także typować akcje kolejnych kadrowiczów „A”, czyli Wolnego i Wąska. Poza nimi na rozbiegu skoczni pojawi się cała kadra B, czyli Kot, Pilch, Stękała, Zniszczoł, a także bardzo utalentowani młodzieńcy, czyli Habdas i Juroszek. Dwunastkę uzupełni trenujący w jednej z regionalnych baz Jarosław Krzak.

 

Skład męskiej reprezentacji Polski na LGP w Wiśle:

 • Dawid Kubacki (2. miejsce w LGP 2021),
 • Jakub Wolny (6. miejsce w LGP 2021),
 • Piotr Żyła (27. miejsce w LGP 2021),
 • Maciej Kot (33. miejsce w LGP 2021),
 • Andrzej Stękała (47. miejsce w LGP 2021),
 • Paweł Wąsek (51. miejsce w LGP 2021),
 • Kamil Stoch (55. miejsce w LGP 2021),
 • Aleksander Zniszczoł (66. miejsce w LGP 2021),
 • Kacper Juroszek (72. miejsce w LGP 2021),
 • Jan Habdas,
 • Jarosław Krzak.
 • Tomasz Pilch.

 

Program LGP w Wiśle:

22 lipca 2022 (piątek):

 • 16:00 – oficjalny trening mężczyzn (2 serie) ,
 • 18:15 – kwalifikacje mężczyzn.

23 lipca 2022 r. (sobota):

 • 14:00 – seria próbna mężczyzn,
 • 15:00 – konkurs indywidualny mężczyzn.

24 lipca 2022 r. (niedziela):

 • 11:00 – kwalifikacje mężczyzn,
 • 13:00 – konkurs indywidualny mężczyzn.

źródło/foto skokipolska.pl 

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt