W Parku Słowackiego w Bielsku-Białej jesienną odsłonę akcji Kwiaty zamiast śmieci zainaugurowała Fundacja Ekologiczna Arka. Idea przedsięwzięcia jest taka, że należy zebrać reklamówkę śmieci, zrobić jej zdjęcia i dodać je na stronie www.kwiatyzamiastsmieci.pl oraz podać miejsce, w którym je zebraliśmy.
Pierwsze 500 osób, które zamieszczą zdjęcia, otrzyma od Arki paczkę nasion z kwiatami przyjaznymi dla pszczół i innych zapylaczy, które można wysiać w swoim ogródku lub w donicy na balkonie.
– W Arce lubimy łączyć i współpracować. Dlatego cieszymy się, że udało się przygotować nam kolejną akcję łączącą temat zaśmiecenia naszych terenów przyrodniczych z pomocą pszczołom i innym owadom zapylającym – tłumaczy prezes stowarzyszenia i pomysłodawca akcji Wojciech Owczarz.
– Bardzo się cieszymy, że od lat jesteśmy partnerem działań, które prowadzi fundacja Arka. Za każdym razem są one niesztampowe, bardzo sugestywnie edukują młodych i uczą ekologii. Akcja Kwiaty zamiast śmieci jest bardzo prosta i praktycznie każdy, z każdego końca Polski, może wziąć w niej udział. Dlatego serdecznie zachęcamy do udziału – mówi kierownik do spraw edukacji i komunikacji w firmie Rekopol, która jest partnerem strategiczny akcji, Aneta Stawicka.
Partnerami są także: Eneris, Grupa Kęty S.A., Aluprof S.A., Alupol Packaging S.A., miasto Bielsko-Biała i miasto Katowice.
Akcja jest dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.
Rola pszczół i innych zapylaczy
To najczęściej przywoływany przykład podkreślający znaczenie pszczół – jak twierdzi Albert Einstein po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3-4 lata egzystencji. Prawda, że bardzo obrazowy? Ponad 80 procent roślin jest bowiem przystosowana do zapylania właśnie przez owady, głównie pszczoły. Niestety, od wielu lat daje się zaobserwować malejącą populację pszczół, a te zmiany zagrażają ich istnieniu. Tymczasem ich praca jest dla nas niezmiernie ważna. Pszczoły zapylają wszystkie rośliny, nie tylko te, które uprawiamy. Odgrywają też ogromną rolę we wszelkich uprawach sadowniczych, czyli to od nich zależy los naszych hitów eksportowych: jabłek, wiśni, malin itd. Jeżeli pszczoły wyginą, to prawdopodobnie nikt więcej nie zapyli roślin. Pszczoły zapylając rośliny w środowisku naturalnym dostarczają pokarm także dzikim zwierzętom, utrzymując tak ważną bioróżnorodność.
Śmieci w lesie ranią i zabijają zwierzęta Śmieci wyrzucane w lasach, parkach, nad rzekami, to problem nie tylko estetyczny. Na bezmyślności ludzi cierpią zwierzęta, głównie bezkręgowce, które wchodzą do butelek czy puszek po napojach i później nie mogą się z nich wydostać. Sarny ranią sobie nogi na rozbitych śmieciach szklanych, dziki jedzą różnorodne opakowania po jedzeniu. Odpady budowlane czy z zakładów naprawy samochodów, doprowadzają do poważnego skażenia środowiska.
Coraz więcej badań naukowych wskazuje na to, że pobyt w lesie działa na nas leczniczo. Ale jak działa na nas las, który jest zaśmiecony i zanieczyszczony odpadami?
GUS podaje, że w 2019 roku w Polsce zlikwidowano 11.371 dzikich wysypisk, z których łącznie zebrano około 26.000 ton odpadów komunalnych.
Akcja Kwiaty zamiast śmieci organizowana jest w ramach programu Zielona ręka – największego w Polsce programu aktywnej edukacji ekologicznej, w którym bierze udział prawie 600.000 uczestników. Więcej na www.zielonareka.pl
źródło/foto UM Bielsko-Biała