Meksyk z pewnością jest znany każdemu. Kojarzy nam się tylko z tańcami, śpiewem, graniem na gitarze czy tez z typowym nakryciem głowy – sombrero. Meksyk to również wyjątkowa kuchnia. Kolorowa, smaczna, aromatyczna, przede wszystkim ostra, opierająca się na świeżych i lokalnych składnikach. W listopadzie 2010 roku kuchnia meksykańska została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego (UNESCO).
Kuchnia meksykańska – czym się cechuje?
Historia kuchni meksykańskiej sięga czasów prekolumbijskich: Majów i Azteków. To dzięki Majom w Meksyku znane są najważniejsze produkty: kukurydza, fasola (nawet ponad 20 gatunków), pomidor, awokado. To podstawowe symbole Meksyku, które od razu przywołują kuchnię pochodzącą z tamtego regionu. Ważnym elementem jest również ciasto (masa), przygotowywana z mąki kukurydzianej, z której robi się między innymi tortille i tamale. Zamiast ziemniaków, meksykanie jedzą bataty.
Pełnie smaku dań dodają przyprawy i zioła. Różnorodne papryczki chili (świeże, suszone, wędzone i marynowane), a także oregano, kolendra, cynamon i kakao, pamiętając również o czosnku, cebuli, limonce oraz cytrynie.
Najpopularniejsze dania kuchni meksykańskiej:
Trzeba pamiętać, że poszczególne regiony Meksyku różnią się między sobą kulinarnie ze względu na kluczowe różnice w geografii, klimacie i składzie etnicznym. Jednak do najpopularniejszych dań należy:
TACOS – to placki z tortilli z mąki kukurydzianej lub pszennej, przypominający turecki doner kebab. Do najpopularnijesych należy tacos al pastor (takos po pastersku) z mięsem wieprzowym marynowanym w przyprawach i soku z ananasa, z drobno posiekaną cebulą, świeżą kolendrą oraz ananasem. Do tacos al pastor podaje się również salsy oraz ćwiartki limonki.
QUESADILLA – to tortilla wypełniona ciągnącym się serem, zieloną lub czerwoną salsą, posiekaną cebulą i guacamole, ale też z warzywami i różnymi rodzajami mięsa. Quesadilla con pollo, czyli quesadilla z kurczakiem to jedna z najbardziej popularnych tego typu dań. Do tortilli zwykle podawane są małe miseczki z guacamole, pico de gallo (sos z posiekanych pomidorów, cebuli i kolendry) oraz śmietana.
CHILAQUILES – to potrawa śniadaniowa składająca się z totopos (nachos), cebuli, salsy (z czerwonych lub zielonych pomidorów) i chili oraz z różnymi dodatkami takimi jak smażona fasola, pokruszony ser, jajko lub kurczak.
POZOLE – to tradycyjna zupa meksykańska przygotowywana jest ze specjalnych ziaren kukurydzy nazywanej cacahuazintle. Dodaje się do niej mięso drobiowe bądź wieprzowe. Serwowana z różnymi dodatkami, takimi jak rzodkiewki, sałata, cebula, limonki i chili, które podawane są osobno, by każdy mógł sam je sobie wybierać.
MOLE – to nazwa sosu oraz dan przygotowywanych z jego wykorzystaniem. Najbardziej znaną wersja jest mole pablano, przygotowywane z czekolady, pomidorów oraz chili. Podawane najczęściej z kurczakiem.
Składniki dań wywodzące się z tego regionu są łatwo dostępne u nas w Polsce. Bez problemu odtworzysz je w swojej kuchni, a co najważniejsze – szybko, bo taka jest właśnie kuchnia meksykańska.