Ksiądz bił ministrantów w Bestwinie? Kuria zakończyła postępowanie. Ksiądz został ”ukarany”.

W Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bestwinie, położonej niedaleko Bielska-Białej, doszło do przemocy fizycznej wobec ministranta. Kuria bielsko-żywiecka zakończyła postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Ksiądz w Bestwinie stosował przemoc wobec ministrantów

Jeden z ministrantów, który służył w w Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bestwinie, twierdzi, że miejscowy ksiądz stosuje wobec niego i innych chłopców przemoc. Takie sytuacje działy się w momencie nie pojawienia się ministrantów na zbiórce lub na mszy św.  

Pewnego dnia 13-letni Krystian wrócił z mszy cały we łzach, bowiem “dostał lanie od księdza”. 

– Ksiądz ciągnął mnie za uszy, bił sznurkiem albo przekładał przez kolano i uderzał ręką – opowiada ze szczegółami Krystian w rozmowie z “Radiem Bielsko”. – Ksiądz sobie usiadł i każdy podchodził no i on zaczął wpierw wyzywać (ministrantów – dod. red.) od dziadów (…), a potem brał ten sznurek i zaczął bić i tak praktycznie każdego… głównie w pośladki, ale jak mu zeszło to zdarzało się też tutaj, na końcu kręgosłupa – opisywał chłopiec.

Ksiądz nie przyznaje się do winy

Jak relacjonują rodzice Krystiana, na plebanię pojechał wujek chłopaka. – Ksiądz się do wszystkiego przyznał. Powiedział, że to była forma zabawy, żeby ministranci trzymali dyscyplinę –  mówił krewny 13-latka. Duchowny przedstawił jednak inną wersję zdarzeń w rozmowie z lokalnymi mediami. – To z prawdą nie ma nic wspólnego. Niczego takiego nie było – powiedział dziennikarzom Radia Bielsko.

Rodzina zgłosiła sprawę na policję i do kurii

Rodzice zaalarmowali policję oraz kurię bielsko-żywiecką.  Policja w Bielsku-Białej przyjęła zawiadomienie dotyczące naruszenia nietykalności osoby nieletniej i przesłuchała Krystiana, a zebrane materiały zostały przekazane do sądu w Pszczynie. Sprawa została zakwalifikowana jako naruszenie nietykalności cielesnej, co jest czynem ściganym z oskarżenia prywatnego.

Sprawę skomentowało także Centrum Informacyjno-Medialne Diecezji Bielsko-Żywieckiej, które poinformowało, że zawiadomienie o stosowaniu przemocy przez księdza wpłynęło do kurii i jest prowadzone postępowanie. Księża z kurii spotkali się z lektorami i ministrantami oraz ich rodzicami, wszyscy złożyli indywidualne oświadczenia. Księża przekazali również kontakt, gdyby któraś z osób chciała jeszcze złożyć jakąkolwiek opinię w tej sprawię.

Jednak jak twierdzi rodzina, nikt z kurii się z nimi nie skontaktował.

Kuria zakończyła postępowanie

Jak wynika z najnowszych informacji, kuria bielsko-żywiecka zakończyła swoje odrębne  postępowanie wyjaśniające. 

Kuria przeprowadziła czynności wyjaśniające korzystając z możliwości jakie daje prawo kościelne. Księdzu udzielono upomnienia. Jednocześnie prowadzone jest postępowanie w ramach  prawa państwowego. Od jego wyniku uzależnione są dalsze kroki wobec Księdza – informuje Radio Bielsko Centrum Informacyjno-Medialne Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

źródło: Radio Bielsko

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt