Krótka Historia Polskiego Kina: ,,Pociąg” w Kinie Janosik

Krótka Historia Polskiego Kina

Kino Janosik wraz ze Stowarzyszenie Kin Studyjnych zaprasza serdecznie na drugą odsłonę cyklu: KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA. Tym razem na ekranie wybitny film Jerzego Kawalerowicza z 1959 r. „POCIĄG”.

Pociąg w Kinie Janosik

Wszystkie tytuły zostały odrestaurowane cyfrowo i wyselekcjonowane przez Tomasza Kolankiewicza Dyrektora Artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Każdy seans poprzedzi krótki wstęp w formie wykładu wideo prezentujący sylwetkę twórcy/twórczyni i wprowadzający w tematykę dzieła oraz przybliżający realia polityczno-społeczne jego powstania.


Poetycka opowieść o samotności, a jednocześnie zbiorowy portret Polaków końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dwoje przypadkowych podróżnych spotyka się w przedziale sypialnym. Subtelna gra ich emocji – od wzajemnej niechęci do pozbawionej perspektyw bliskości – rozgrywa się na tle stłoczonego w pociągu ludzkiego mikrokosmosu.

Opis filmu:
Pomysł na film podsunęło życie: Jerzy Kawalerowicz jechał kiedyś nad morze w damskim przedziale sypialnym z przeżywającą kryzys kobietą, która przez noc opowiedziała mu historię swojego życia. Reżyser, szukając najlepszego sposobu na filmową wersję tej opowieści, postanowił umieścić niemal całą akcję w pociągu. Trwa ona tyle, ile kurs nocnego ekspresu na Hel, a bohaterami są stłoczeni w jego ciasnych wnętrzach pasażerowie. Widz wie o nich tylko tyle, ile dowiedzieć się można o przypadkowych towarzyszach podróży – znudzona małżonkiem kokietka uwodzi kogo może, były więzień obozu koncentracyjnego walczy z bezsennością, stare kobiety jadą na pielgrzymkę, wakacyjny podrywacz poluje na zdobycz. Punktem zwrotnym wydaje się moment pojawienia się milicji i informacja, że w pociągu znajduje się morderca…

Film z jednej strony jest grą konwencjami thrillera i melodramatu, z drugiej – rodzajem pełnego niedopowiedzeń, poetyckiego szkicu. Melancholijny nastrój współtworzy muzyka, zwłaszcza balladowa wokaliza Wandy Warskiej stanowiąca motyw przewodni filmu. Ze współczesnej perspektywy nocna podróż to metafora życia, a cały Pociąg to nostalgiczny powrót do najlepszego okresu w historii polskiego kina.

Seans w najbliższy piątek, 3 marca o godzinie 20:00.
Dodatkowo wersja z napisami w języku angielskim.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt