Krokusy w Beskidach – Nie musimy jechać w Tatry

krokusy w Beskidach

Coraz większymi krokami zbliża się sezon na krokusy. Jak się okazuje, aby podziwiać ten piękny widok na tle gór, nie musimy jechać do Doliny Chochołowskiej.

Krokusy w Beskidach - Gdzie ich szukać?

Widok kwitnących krokusów przyciąga z roku na rok, coraz większą rzeszę turystów. Najbardziej popularnym miejscem , gdzie rosną krokusy, jest Dolina Chochołowska w Tatrach. Miejsce wyjątkowo malownicze, ale również bardzo tłoczne. Dlatego może warto wybrać opcję wycieczki w Beskidy. 

Krokusów w Beskidach najłatwiej szukać w miejscach objętych kulturowym wypasem owiec, których korzenie pasterskie sięgają kilku wieków. Z badań wynika, że najczęściej rosną one tam, gdzie ma miejsce wypas owiec – rośliny te wymagają bowiem gleby, która zawiera związki azotu. 

Zatem, gdzie w Beskidach rosną krokusy? 

Najwięcej krokusów znajdziemy w Beskidzie Żywieckim i Beskidzie Makowskim, jednak skupimy się na Beskidzie Żywieckim. 

  • Hala Rycerzowa (1147 m n.p.m.) – pojedyncze osobniki porozrzucane po hali, przy odrobinie szczęścia można znaleźć kilka krokusów niedaleko punktu czerpania wody w sąsiedztwie Bacówki PTTK na Hali Rycerzowej.
  • Bendoszka Wielka (1144 m n.p.m.) – podobnie jak w przypadku Rycerzowej, są tutaj pojedyncze osobniki porozrzucane po hali szczytowej, także niedaleko Krzyża Jubileuszowego Ziemi Żywieckiej.
  • Zapolanka (ok. 900 m n.p.m.) – krokusy znajdziemy w górnej części przysiółka poniżej lasu, jest tu wspaniały punkt widokowy na Worek Raczański. Na stokach opadających do doliny Nickuliny jest stanowisko białych krokusów (albinosów).
  • Żółty „Szlak Hal” od Redykalnej po Lipowską również może się poszczycić krokusami, i to w niemałej ilości.
  • Hala Pawlusia oraz hale i polany na stokach Romanki (1366 m n.p.m.) to także miejsce występowania krokusów, w dodatku w cieniu popularności sąsiedniej Hali Rysianka.
  • Okolice Pilska (1557 m n.p.m.), czyli Hala Miziowa, Hala Górowa i Hala Cebula posiadają stanowiska krokusów, ale bez wielkich dywanów. Bardzo pozytywny wyjątek stanowi tutaj Hala Cudzichowa na stokach Palenicy (1338 m n.p.m.), gdzie zobaczymy malowniczy dywan krokusów.
  • W rejonie Babiej Góry (1725 m n.p.m.) są stanowiska występowania krokusów na dawnych polanach pasterskich. Jednak ciężko znaleźć miejsce z krokusami na Babiej Górze, które byłoby w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki znakowanego szlaku turystycznego, a jak wiadomo w parkach narodowych nie należy zbaczać ze szlaku.
  • U podnóży Babiej Góry (1725 m n.p.m.) krokusy możemy znaleźć na polanach nawet w pobliżu dróg. Takie sytuacje mają miejsce np. w pobliżu Dyrekcji BgPN w Zawoi Markowej albo w Zawoi Mosorne przy drodze wiodącej do Wodospadu Mosorczyk.

Kiedy na krokusy w Beskidach?

Kwiecień jest uważany za najlepszy okres krokusowy. Jednak to wszystko zależy od pogody oraz tego ile zalega śniegu w danym miejscu. Termometry wskazują coraz większe temperatury, więc niebawem możemy spodziewać się wysypu tych pięknych kwiatów. 

Pamiętajmy żeby podczas obserwacji nie deptać i niszczyć kwiatów!

foto: Radosław Szczepanek “Krokusy na Hali Rysianka”

źródło informacji: Beskidy.Travel
foto. Anna Górska

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

Przewiń do góry