Kradzieże samochodów w woj. śląskim – Jak wypadło Bielsko w 2022 roku?

kradzieże bielsko biała 2022

W ostatnich latach w województwie śląskim zaobserwowano znaczący spadek liczby kradzieży samochodów. Mimo to, w Bielsku-Białej nadal dochodzi do tego typu incydentów. Miasto znalazło się w pierwszej dziesiątce, gdzie najczęściej dokonywano kradzieży samochodów.

Spadek kradzieży samochodów w województwie śląskim

W 2022 roku w województwie śląskim zanotowano łącznie 627 kradzieży samochodów. Dla porównania, w 2005 roku liczba ta sięgała aż 6324 aut. Ten drastyczny spadek wywołuje pytanie, skąd pochodzi ta różnica i co przyczyniło się do ograniczenia przestępczości samochodowej?

Systemy antykradzieżowe

Jednym z kluczowych czynników przyczyniających się do zmniejszenia liczby kradzieży samochodów jest coraz lepsze wyposażenie aut fabrycznych w systemy antykradzieżowe. Producentom udaje się wdrażać coraz bardziej zaawansowane technologie, które utrudniają działania złodziejom. To znacząco obniża skuteczność ich działań, sprawiając, że kradzieże stają się bardziej ryzykowne i mniej atrakcyjne.

Dodatkowe zabezpieczenia

Kierowcy również przyczyniają się do zmniejszenia liczby kradzieży samochodów poprzez montaż dodatkowych zabezpieczeń. Popularnym rozwiązaniem są np. alarmy, immobilizery, a także GPS-trackery, które pomagają w szybszym odnalezieniu skradzionych pojazdów. Działania te odstraszają potencjalnych złodziei, ponieważ ryzyko złapania na gorącym uczynku wzrasta.

System monitoringu w miastach

Miasta w województwie śląskim coraz bardziej inwestują w rozbudowę systemu monitoringu. Kamery umieszczone na ulicach i w strategicznych miejscach sprawiają, że złodziejom jest trudniej pozostać anonimowym. System monitoringu pozwala na szybszą identyfikację sprawców i odzyskiwanie skradzionych pojazdów, co działa odstraszająco na potencjalnych przestępców.

Kradzieże samochodów w Bielsku-Białej w roku 2022

W 2022 roku w Bielsku-Białej skradziono 33 samochody, co oznacza wzrost o 3 w porównaniu z rokiem 2021. Pomimo tego niewielkiego wzrostu liczby kradzieży, miasto nadal radzi sobie stosunkowo dobrze w kontekście ograniczania przestępczości samochodowej.

Ranking miast w województwie śląskim

Przyjrzyjmy się teraz, jak inne miasta w województwie śląskim wypadły w roku 2022 pod względem liczby skradzionych pojazdów:

  • Katowice: 60 skradzionych aut
  • Gliwice: 60 skradzionych aut
  • Sosnowiec: 42 skradzione pojazdy (wzrost o 6)
  • Bytom: 31 skradzionych aut (wzrost o 9)
  • Dąbrowa Górnicza: 27 skradzionych pojazdów (wzrost o 7)
  • Bielsko-Biała: 33 skradzione pojazdy (wzrost o 3)
  • Chorzów: 19 skradzionych aut (wzrost o 9)
  • Będzin: 20 skradzionych aut (spadek o 6)
  • Rybnik: 21 skradzionych aut (spadek o 4)
  • Jastrzębie-Zdrój: 8 skradzionych aut (spadek o 17)

źródło: wyborcza.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry