...

Kościół w Rycerce Górnej odzyskał swój dawny blask.

Kościół parafialny Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Rycerce Górnej odzyskuje swoją dawna świetność dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim. To miejsce o duchu historyzmu i neogotyckiej architekturze z początku XX wieku staje się jeszcze bardziej imponujące, a jego wnętrza nabierają nowego życia.


Prace konserwatorskie przywracają blask kościoła w Rycerce Górnej

Diecezjalny konserwator zabytków i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej, ks. dr Szymon Tracz, informuje o wyjątkowych pracach konserwatorskich, które przywróciły dawny blask temu kościołowi. Prezbiterium i nawa kościoła stały się areną intensywnych prac, które przyniosły znakomite efekty. Sklepienie roziskrzyło się gwiazdami, chór muzyczny zyskał nową aranżację stolarsko-snycerską, a ołtarz główny, utrzymany w neogotyckim stylu z płaskorzeźbionym wizerunkiem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, odsłonił swoją pierwotną kolorystykę.

Warto wspomnieć o dwóch wspaniałych rzeźbach św. Anny i św. Joachima, pochodzących z pierwszej połowy XVIII wieku, które odzyskały swoją dawna świetność dzięki przeprowadzonym pracom. Również płaskorzeźbione sceny z Chrztem Chrystusa w Jordanie i Świętą Rodziną, wiszące na ścianie łuku tęczowego, oraz rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej zostały poddane starannej konserwacji. Nowa aranżacja kolorystyczna podkreśliła piękno tych płaskorzeźbionych przedstawień.

Historia kościoła w Rycerce Górnej – Świątynia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

Pierwotnie mieszkańcy Rycerki Górnej uczęszczali do kościoła w sąsiedniej miejscowości Rajcza. Jednakże, podróż do Rajczy była uciążliwa, dlatego postanowili wybudować własną świątynię. Na terenie, na którym obecnie stoi kościół, znajdowała się drewniana kapliczka, która przetrwała do początku XX wieku. W 1908 roku rozpoczęto budowę kościoła filialnego, która zakończyła się w czerwcu 1910 roku. Uroczyste poświęcenie miało miejsce 18 listopada 1911 roku.

Do roku 1950, kościół w Rycerce Górnej był filią parafii w Rajczy, a kapłani przyjeżdżali stamtąd, by służyć miejscowej wspólnocie. Jednakże, 1 stycznia 1950 roku kardynał Adam Stefan Sapieha podniósł lokalny kościół do rangi parafialnej, co było ważnym momentem w historii tego miejsca. Pierwszym proboszczem został ks. Józef Jura, który przewodził parafii przez blisko 25 lat.

CZYTAJ TAKŻE:

Diecezja Bielsko-Żywiecka ma nowych 420 lektorów
27
lis
Wiadomości

Diecezja Bielsko-Żywiecka ma nowych 420 lektorów

Ks. Józef Jura zmarł nagle przy ołtarzu w czasie sprawowania Mszy świętej i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Rycerce Górnej. Jego następcą został ks. Stanisław Jasek, a potem ks. Józef Góra, którzy również pozostawili swój ślad w historii parafii. Od października 1985 roku aż do swojej śmierci w 2010 roku, parafią opiekował się ks. Stanisław Wardyński, który obchodził Jubileusz 50-lecia kapłaństwa i 25-lecie posługi w tej parafii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Aktualności