Kościół św. Barbary, w którym doszło do wybuchu, ponownie otwarty dla wiernych

foto: slaskie.travel

Po przeprowadzonej gruntownej kontroli spowodowanej wybuchem, przedstawiciele organu nadzoru budowlanego wyrazili zgodę na ponowne otwarcie Kościoła św. Barbary w Bielsku-Białej.

Wybuch w kościele św. Barbary w Bielsku-Białej

Przypomnijmy, 15 sierpnia o godzinie 13:00 mieszkańcy ul. Cyprysowej w Bielsku-Białej stali się świadkami eksplozji w drewnianym Kościele św. Barbary, zlokalizowanym w obszarze Mikuszowic Krakowskich. Wybuch ten spowodował znaczne uszkodzenia wewnątrz tego historycznego budynku sakralnego. 

“Uszkodzeniu uległa zakrystia, zniszczona została rozdzielnia prądu. Eksplozja naruszyła szafy w zakrystii. Gaśnica przebiła strop zakrystii, zatrzymując się pod dachem kościoła” – relacjonuje proboszcz

Kościół św. Barbary w Mikuszowicach ponownie otwarty

Po tragicznym incydencie z gaśnicą, który spowodował zamknięcie kościoła w połowie sierpnia, przedstawiciele nadzoru budowlanego przeprowadzili kontrole i udzielili zgody na ponowne otwarcie świątyni. 

Ksiądz Grzegorz Klaja, proboszcz parafii, jest niezmiernie zadowolony z decyzji o ponownym otwarciu kościoła św. Barbary. Msze święte, nabożeństwa, sakramenty oraz modlitwy będą odbywały się zgodnie z ustalonym harmonogramem.

– ”pragnę poinformować, iż kościół św. Barbary ponownie został  otwarty. Msze Święte, nabożeństwa, sakramenty oraz modlitwy będą odbywać się według przyjętego harmonogramu. Nadal pozostaje zamknięte wejście boczne oraz wyłączone z publicznego użytku są zakrystia oraz sobotnie od strony tego wejścia.” – pisze proboszcz parafii

Ograniczenia i Prace Naprawcze

Niemniej jednak, w wyniku awarii, niektóre części budynku pozostają wyłączone z publicznego użytku. Wejście boczne pozostaje zamknięte, a zakrystia wymaga naprawy uszkodzeń. Ksiądz Klaja podkreślił, że naprawy te będą możliwe dopiero po uzgodnieniach z konserwatorem oraz po wykonaniu niezbędnych ekspertyz. Aktualnie trwają prace nad sporządzeniem ekspertyzy stanu konstrukcji uszkodzonej ściany oraz przygotowaniami do napraw.

W świetle incydentu z gaśnicą, podjęto także działania zapobiegawcze mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w kościele. Tymczasowo skorygowano instrukcje bezpieczeństwa pożarowego, usuwając gaśnice tego samego typu, który spowodował wybuch. Ksiądz Klaja podkreślił, że w świątyni pozostawiono gaśnice przeciwpożarowe innego typu, które spełniają normy bezpieczeństwa.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt