Koniunkcja księżyca z Jowiszem – przed nami niesamowite zjawisko

W czwartek wieczorem można będzie na niebie podziwiać ciekawy układ Księżyca i największej planety Układu Słonecznego – Jowisza, które zbliżą się do siebie.

Koniunkcja księżyca z Jowiszem

O godzinie 21.10, 18 stycznia, na niebie będziemy mogli obserwować koniunkcję Księżyca z Jowiszem. Te dwa ciała niebieskie będą oddzielone zaledwie 2,1 stopnia na niebie, tworząc niesamowite widowisko. Oba ciała niebieskie znajdą się wysoko nad południowo-wschodnim horyzontem. Znikną z nocnego nieba około godziny 01:00.

Jowisz będzie można dostrzec gołym okiem jako jasny punkt świetlny. Warto dodać, że gazowy olbrzym stanowi trzeci co do jasności naturalny obiekt na nocnym niebie, zaraz po Wenus i Księżycu.  

Jeśli spojrzymy na Jowisza przez teleskop, będziemy mogli dostrzec cztery jego księżyce, znane jako księżyce galileuszowe, oraz pasy chmur w atmosferze planety.

Przed nami również koniunkcja księżyca z Uranem

Styczeń obfituje w interesujące zjawiska astronomiczne, związane z koniunkcjami Księżyca z planetami. 8 stycznia mieliśmy okazję obserwować zbliżenie Wenus do Srebrnego Globu, co stanowiło fascynujące widowisko. Księżyc również zapewnił nam niezapomniane chwile, zbliżając się do Saturna w tym samym miesiącu. Szczególnie 14 stycznia, krótko po zachodzie Słońca, mogliśmy podziwiać oba te ciała niebieskie, które znajdowały się blisko siebie na niebie, oddalone o około 3 stopnie.

Następne ciekawe zdarzenie będzie miało miejsce 19 stycznia, kiedy to Księżyc wejdzie w koniunkcję z Uranem. Niestety, aby móc to obserwować, potrzebny będzie teleskop, ponieważ Uran jest zbyt mały i zbyt daleko od Ziemi, by go dostrzec gołym okiem.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt