Kolejny kiosk znika z mapy Żywca – Już od jakiegoś czasu był pusty

Kioski Ruchu, niegdyś symbol codzienności i handlu miejskiego w Polsce, stopniowo znikają z ulic, pozostawiając po sobie jedynie nostalgiczne wspomnienia. Ich historia, bogata w transformacje, odzwierciedla zmieniający się krajobraz handlu w Polsce. Kioski Ruchu przekształcały się od czasów PRL-u aż do współczesności, zanikając stopniowo z ulic polskich miast.

Początki kiosków

Historia kiosków Ruchu sięga grudnia 1918 roku, kiedy to księgarze Jan Gebethner i Jakub Mortkowicz założyli Polskie Towarzystwo Księgarni Kolejowych RUCH. Pierwszy kiosk został otwarty w styczniu 1919 roku na peronie Dworca Głównego (Wiedeńskiego) w Warszawie. Początkowo specjalizowały się w kolportażu prasy, a w latach 30. XX wieku sieć kiosków rozrosła się do 700 punktów sprzedaży, stając się nieodłącznym elementem krajobrazu miejskiego.

W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej kioski Ruchu były najpopularniejszymi punktami sprzedaży, znalezienie się na każdym rogu ulicy. Oferowały szeroki wybór artykułów codziennego użytku, od prasy po artykuły spożywcze i higieniczne.
Kioski te oferowały szeroki wybór towarów codziennego użytku, od prasy, przez tytoń, aż po artykuły higieniczne i zabawki. Były to także miejsca, gdzie można było szybko załatwić codzienne potrzeby, takie jak zakup papierosów, zapałek, czy pasty do zębów. 

W latach 90. i na przełomie XX i XXI wieku kioski Ruchu doświadczyły kolejnych zmian własnościowych, co wpłynęło na ich funkcjonowanie. Stopniowo zaczęły znikać z ulic, ustępując miejsca innym formom handlu, takim jak małe sklepy i stacje benzynowe.

Likwidacja kolejnego kiosku w Żywcu

Dziś z mapy Żywca zniknął kolejny kiosk Ruchu. Miejsce to, niegdyś pełniące także funkcję punktu kontroli ruchu MZK, stało się kolejnym z symboli przemijającej epoki. 

Można powiedzieć, że był to jeden z najbardziej uczęszczanych kiosków na terenie miasta, ze względu na swoją lokalizację. Nie jesteśmy w stanie określić jak długo tam stał, bez wątpienia było to kilka dekad. 

Kiosk, będący kiedyś miejscem zakupów i spotkań, teraz pozostawił po sobie jedynie pustą przestrzeń.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt