Kolejne zdarzenia z udziałem rowerzystów

Niestety w weekend doszło do wielu zdarzeń z udziałem rowerzystów. Jak informowaliśmy wcześniej, do jednego z wypadków doszło wczoraj (17 Lipca) na ul. Komonieckiego. Gdzie nietrzeźwy rowerzysta stracił kontrolę nad jednośladem i wjechał w nadjeżdżający z na przeciwka samochód. Mężczyzna trafił do szpitala oraz otrzymał mandat w wysokości 2500zł.

Sezon rowerowy w pełni, a pogoda zachęca do wycieczek na dwóch kółkach. Niestety nie wszyscy wiedzą, co robić, aby jednośladem poruszać się bezpiecznie i zgodnie z przepisami. Przypominamy, że rowerzysta jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i dla niego praktycznie każde zderzenie z samochodem może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Przez weekend na terenie Żywca i powiatu doszło do kilku zdarzeń z udziałem rowerzystów. Dlatego po raz kolejny apelujemy o ostrożność i rozwagę zarówno do kierowców samochodów, jak i miłośników jazdy na dwóch kółkach. 

W sobotę około 15.30 w Łodygowicach na ulicy Żywieckiej, kierujący fiatem 59-letni mężczyzna, potrącił przejeżdżającego przez przejście dla pieszych 18-letniego rowerzystę, który w wyniku zdarzenia doznał obrażeń ciała. Rowerzysta za naruszenie przepisów ruchu drogowego otrzymał mandat karny w wysokości 1500 złotych. 

Do kolejnego zdarzenia doszło około godziny 17 w Kocierzu Moszczanickim na ulicy Beskidzkiej. Jak ustalili policjanci, kierujący fiatem 46-latek nie zachował bezpiecznej odległości pomiędzy poprzedzającym go rowerzystą i uderzył w jego tyle koło. W wyniku zdarzenia 52-letni rowerzysta na szczęście nie doznał obrażeń ciała. Kierujący samochodem otrzymał mandat karny w wysokości 1500 złotych oraz 6 punktów karnych.   

Miłośnikom jazdy na rowerze przypominamy, aby dbali o własne bezpieczeństwo. Obowiązkowo korzystali z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Dopiero w przypadku ich braku mogą poruszać się poboczem, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Dopiero wówczas można jechać jezdnią.

Organizując wycieczki rodzinne warto wiedzieć, że dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Rower musi był sprawny technicznie i posiadać zgodne z przepisami wyposażenie. Sprawne hamulce, dzwonek, odpowiednie oświetlenie to podstawy bezpiecznego korzystania z jednośladów. Kamizelka odblaskowa, choć nie jest obowiązkowa spowoduje, że kierowcy zawczasu dostrzegą rowerzystę nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Natomiast kask pomoże złagodzić urazy głowy w razie upadku.

Zarówno kierowcom samochodów, jak i rowerzystom przypominamy, że na drodze jednym z ważniejszych obowiązków jest stosowanie się do ograniczeń prędkości, a także respektowanie praw innych uczestników ruchu – przede wszystkim tych niechronionych.

Spokojna rozsądna jazda, przestrzeganie obowiązujących przepisów, zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego są najlepszym sposobem na bezpieczne korzystanie z drogi.

źródło KMP Żywiec

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt