Kolejne zanieczyszczenie wód

Niedawno strażnicy SSR Żywiec zaalarmowani przez jednego z wędkarzy o wpuszczanych do naszych wód zanieczyszczeniach, niezwłocznie udali się na wskazane miejsce. Jak się okazało z jednego z przedsiębiorstw wpuszczana jest tajemnicza maź o ciemnym zabarwieniu wprost do rowu melioracyjnego, który jest bezpośrednio połączony z górską rzeką Sołą. 

Strażnicy na miejsce wezwali patrol Policji oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż dokładnie w miejscu, ujścia rowu melioracyjnego użytkownik rybacki Okręg PZW Bielsko-Biała prowadził w niedalekiej przeszłości zarybienia narybkiem pstrąga potokowego oraz lipienia.

Inspektorzy WIOŚ przeprowadzili szczegółową kontrolę całego przedsiębiorstwa wraz z dokumentacją. Z całą pewnością niepokojący jest fakt, iż mieliśmy podobne sygnały od lokalnych mieszkańców o analogicznych sytuacjach, którzy przede wszystkim skarżyli się na straszliwy smród “unoszący się” w pobliżu opisywanego miejsca już w kwietniu 2021 roku. 

Dokładnie w tym samym miejscu SSR zaobserwowało tą sama sytuację, o czym poinformowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Żywcu, Nadzór Wodny, z którym przeprowadzili wspólną wizję lokalną. W konsekwencji tych działań miały zostać sporządzone zawiadomienia do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. 

Czy tak się stało? Czy można było uniknąć ponownego wpuszczenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego? Skierowane zostały odpowiednie pisma z zapytaniem do Dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Żywcu Pani Maria Wisińska-Kurz oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach Delegatura w Bielsku-Białej z prośbą o wyjaśnienia. O otrzymanych odpowiedziach z całą pewnością SSR poinformuje na swojej stronie. 

źródło/foto SSR Żywiec

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt